Výdělek na sociálních sítích

V dnešní době tráví až moc mnoho lidí svůj čas u počítače, kde se zároveň mnozí snaží vydělat i nějaké peníze. S každou novou službou, aplikací přichází také nové možnosti výdělku. V poslední době se velkým fenoménem staly sociální sítě, především Facebook, Twitter, instagram, youtube, atd. Obrovské mezinárodní sociální sítě, které některým požírají čas, jiným slouží jako možnost přivydělat si peníze navíc. Facebook je s více než osmi sty milióny uživatelů druhým největším webem (prvním je samozřejmě Google) na celém světě. Krásný obchodní trh, co? Otázkou však zůstává využijete tuto možnost výdělku. Pokud ano, je tento další text určen vám.

Facebook

Facebook rádi navštěvují užvatelé a hledají zajímavé stránky, sledují videa a vtipné obrázkynebo texty co čtou. Pokud se vám podaří vytvořit zajímavou skupinu s vysokou návštěvností, můžete si zajímavě přivydělat. První věc, která vás napadne po vyslovení slovního spojení ,,skupina na Facebooku”, je zřejmě velká komunita lidí. V takové komunitě lidí z celého světa můžete sdílet své nápady, tipy a ještě z toho vytěžit nějaké peníze. 

Ptáte se jak? Pokud jste se někdy učili něco o Internetovém marketingu, tak by vám mělo být zřejmé, že všude, kde se sdružuje velká skupina lidí, vzniká velká příležitost na nějaký byznys obchod. Nyní samozřejmě nemám na mysli nějaké směšné skupiny, které mají sto až tisíc fanoušků, ale skupiny, které mají aspoň padesát tisíc fanoušků. Samozřejmě čím víc lidí, tím lépe. 

Možná se ptáte, jak je možné dostat do skupiny tolik lidí. Věřte mi, že to není až tak těžké, jak se zdá. Snad jediná věc, kterou budete potřebovat, jsou nějaké všeobecné poznatky a hlavně trpělivost, trpělivost a trpělivost, protože vytvoření aspoň padesáti tisícové skupiny může trvat pár měsíců či dokonce roků. Závisí to na mnoha faktorech. Pokud jste ale šikovní a máte nějaké všeobecné poznatky, které dokážete využít ve svůj prospěch tak, že upoutáte pozornost lidí využitím správných technik, může vám to trvat „jen“ pár týdnů či dokonce dní. To, co je ale určitě nejdůležitější, je mít představu, o čem chcete psát, a hlavně vymyslet takový název skupiny, který se bude lidem líbit.

 

 

  • Vytvořte si skupiny s názvy posledních velkých událostí. Například Superstar, Talentmánia, MS v hokeji či fotbalu a pod.

  • Vymyslete něco zábavného, čemu se lidé zasmějí a pravidelně přidávejte nějaké vtipné statusy nebo obrázky, které budou vaši uživatelé sdílet.

  • Vytvořte si název skupiny z některých úspěšných filmů či písniček, jako např.: „ale, babi, já vás nechci znásilnit, ale budeš muset…“ a pod.

  • Vymyslete něco originálního, co ještě na Facebooku ani nikde na internetu není.

 

Vytvořte si skupinu s názvem, který je vám blízký. Pokud rádi vaříte, vytvořte si skupinu o vaření „Rád papám“, kam budete budoucím uživatelům přidávat své recepty. Očekáváme, že do skupiny se budou hlásit uživatelé, kteří chtějí svým členstvím vyjádřit svůj názor, postoj – tedy, že také rádi jí. Jsou také další možnosti, jak si vytvořit název skupiny, například nějaké citáty, motta nebo výroky, jako např.: „Pravda někdy bolí, ale otevírá oči“ nebo „Nikdy nelži člověku, na kterém ti záleží“ a pod. Další možností může být vytvoření takového názvu, který bude doslova lákat na přidání se do skupiny, jako např.: „Netrpím samomluvou, ale občas si musím pokecat s někým inteligentním“ nebo „Gratuluji svým rodičům, že mají takové šikovné dítě, jako jsem já“ či ,,Nesnáším pondělí“. 

 

Velký úspěch mají také facebookové skupiny typu „Pokud se sem přidá padesát tisíc lidí, tak oběhneme olomoucké náměstí nazí“. Smyslem těchto skupin je zábava, uživatelé se chtějí bavit a vyjádřit svůj názor, nejčastěji jde o recesi.

 

 

 

A co dál?

Pokud jste si už vytvořili skupinu s nějakým vhodným názvem, který by mohl zaujmout široký okruh lidí, tak vám gratuluji, avšak máte za sebou to nejlehčí. Nyní musíte do skupiny přidat minimálně padesát tisíc lidí. V počáteční fázi spouštění to bude chtít trochu práce. Pozvěte své přátele, spusťte reklamní kampaň na nalákání lidí do skupiny nebo se připojte do podobných skupin, které vám přinesou nějaké návštěvníky. Velmi důležité bude přidávat kvalitní příspěvky a statusy, nejlépe něco originálního, co se odliší od jiných skupin. Pokud budete vkládat příspěvky typu ,,Meme face“, které už asi každému lezou na nervy, tak velmi neuspějete. Později můžete přidat různé kontroverzní příspěvky, na které budou fanouškové reagovat, sdílet, a tím získají lidé, kteří nejsou ve vaší skupině, pocit, že jste aktivní. Proč je to důležité? Protože vždy, když někdo něco sdílí z vaší facebookové skupiny, zobrazuje se to na jeho ,,časové ose” a vidí to tak všichni jeho přátelé. A když to zaujme také je, přidají se též. Dobrý nápad se Facebookem vždy šíří jako infekce.

Pokud jste se drželi pokynů z předcházejícího článku a vytvořili jste si skupinu se zajímavým názvem a obsahem, která má alespoň padesát tisíc fanoušků, čeká vás poslední, ale zaručeně ta nejpříjemnější úloha, a to nějakým způsobem skupinu zpeněžit. Existuje více způsobů, jak vydělat na své facebookové skupině, v tomto článku vám představím tři nejznámější a nejpreferovanější způsoby, a to – prodej skupiny firmě, prodej reklamního prostoru nějaké firmě a prodej reklamy prostřednictvím reklamních systémů.

 

 

1) Prodej skupiny nějaké firmě

První věc, kterou můžete udělat, je prodat skupinu nějakému soukromému sektoru. Pokud je název vaší skupiny např. „Milujeme pivo“ nebo „Někdy je nutné pořádně se ožrat“ nebo jednoduše cokoliv, co se může týkat piva, můžete ji nabídnout nějakému pivovaru, restauračním zařízením apod. Pokud máte nějaký všeobecný název skupiny, jako např. „Nesnáším pondělí“, nezoufejte, existují také obyčejní lidé, kteří s facebookovými skupinami obchodují a možná ji od vás odkoupí.

 

2) Prodej reklamy nějaké firmě

Při prodeji skupiny dostanete jen jednorázovou odměnu, proto je asi výhodnější si skupinu ponechat a jednoduše opakovaně nabízet soukromému sektoru za pravidelný příjem prostor na prezentaci služeb či výrobků. Důležité je, abyste s reklamou nezačali příliš brzy, protože se vám to může vymstít. Stejně tak není vhodné, abyste svou skupinu po určitém čase přejmenovali, určitě by to zvýšilo nedůvěru lidí a mnozí by vás „zrušili“.

Další důležitou věcí je zveřejňovat reklamu tak, aby vypadala jako přirozený produkt sociální sítě. Jakékoliv komerční aktivity a transakce by měli probíhat v pozadí. Jinak řečeno, není vhodné dát na svou facebookovou skupinu status ,,nabízím prostor na reklamu“ nebo ,,klikněte mi na tuto reklamu“ apod. Musíte to promyslet a reklamu zamaskovat.

 

3) Prodej reklamy prostřednictvím reklamních systémů

Když se vám nepodaří prodat skupinu ani získat nějakou komerční společnost, která by platila za reklamu, je tu další možnost, ve které si vystačíte i sami. Jde o kombinaci Facebook – Google Adsense – Youtube, popřípadě do toho můžeme přidat také affiliate linky od eshopů.

 

 

 

Jak na to? Vytvoříte si facebookovou skupinu přesně tak, jak jsem popsal výše, a přitom si vytvoříte také své webové stránky či blog, kam si umístíte reklamu od Google, Etargetu či Seznamu (o tomto více v článku PPC reklamní systémy). Samozřejmě je důležité, aby byl obsah webové stránky shodný s obsahem a hlavně s názvem facebookové skupiny. To znamená, že když si vytvoříte facebookovou skupinu s názvem „Nejúžasnější fotky světa“, tak na své webové stránce nebudete psát o sportu, ale o různých destinacích a přidávat fotky či videa z různých zemí. Následuje už jen jednoduchý krok, a to připojit stránku k facebookové skupině a hned si zvýšíte návštěvnost svého blogu.

Podobně to funguje také při kombinaci Facebook – Youtube. Vytvoříte si nějakou skupinu, ve které budete přidávat humorná videa a pokud jste partnerem Youtube (to, jak se stát partnerem Youtube, se dočtete v kategorii točte videa na Youtube a vydělávejte) můžete za vše přidat své vlastní video, čímž si zvýšíte návštěvnost na svém Youtube kanále a vyděláte nějaké peníze.

Další možností, jak vydělat na facebookové skupině, je propagovat eshopy, a to tím, že sem tam opatrně přidáte mezi běžné příspěvky také nějaký affiliate link a za každý klik, registrace uživatelů nebo dokonce nákup v daném eshopu vám půjdou provize. Jak funguje tento byznys, si pročtěte v článku partnerské (affiliate) systémy.

 

Praktický příklad, jak to funguje

Skvělým příkladem, jak to funguje, je příběh jednoho studenta. Koncem roku 2009 si na Facebooku založil skupinu pro fotbalové fanoušky a začal hledat u svých přátel. Posílal pozvánky všem svým přátelům a spolužákům. Největší zlom přišel po mistrovstvích světa v roce 2010, když se mu najednou začali lidé hlásit sami a skupina se rozrostla. Dnes má jeho skupina víc než sto padesát tisíc fanoušků.

Právě takových čísel si všímají firmy s eshopy, sázkové kanceláře nebo weby s fotbalovým zpravodajstvím. Majitel jedné takové služby potřeboval zvýšit návštěvnost svých stránek: ,,Uvažoval jsem o efektivní reklamě, tak jsem si řekl, že když zaplatím za jeden odkaz na facebookové stránce, přinese to nejlepší výsledek.” Jeho tušení se vyplnilo, do té doby ne příliš známá stránka začala být populární. ,,Sledování mého portálu se zvýšilo o stovky návštěv.” No a kde je návštěvnost, tam je samozřejmě také nějaký zisk. Ale to už přece víte!

Jak si vydělat na Youtube

I když se to možná nezdá, domácí videa ani zdaleka nejsou na ústupu. Televize přestaly vytvářet programy s našimi video výtvory, protože lidé pochopili, že na to, aby světu ukázali svá amatérská videa, televizi nepotřebují. Zábavné „momentky“ našich domácích miláčků, dětí či starých lidí mají rádi všichni. Avšak v momentě, kdy se z nevinného soukromého videa stane fenomén, už nejde jen o zábavu a sdílení mezi přáteli. Z videa vašich domácích miláčků či dětí se stane internetový trhák, díky kterému si budete moci přilepšit o několik tisíců korun.

 

 

Jsou dvě možnosti, jak vydělat na reklamě s Googlem:

  • Umístíte si jejich reklamu na vaši webovou stránku, více si o této možnosti můžete přečíst v sekci reklamní systém Google Adsense/Adwords.

  • Umístíte si jejich reklamu na své Youtube videa. Tento způsob vám popíši v tomto článku.

 

Google vlastní YouTube už nějaký ten pátek, proto také odměny za podíl z reklam budou založené na stejném principu, jako kdybyste si reklamu dali na svou webovou stránku.

Odhady pro výdělky na YouTube se liší, ale zůstávají v rozmezí přibližně tři až deset tisíc dolarů za jeden milion zhlédnutí. Není to však až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, a vězte, že ne každý se může stát YouTube partnerem. Na to, abyste se jím stali, musíte splnit jejich požadavky. Bez nich budou vaše výdělky nulové.

 

 

 

V článku pár způsobů, jak si vydělat na YouTube si můžete přečíst o třech nejznámějších a nejpreferovanějších metodách, které YouTubeři využívají.

 

1) Založte si účet na Google  

Na to, abyste se přihlásili na YouTube a mohli si vytvořit svůj vlastní kanál, kde byste zveřejňovali svá videa, si musíte vytvořit e-mailovou adresu od Google – gmail.com. Je to jednoduché, stejně jako když si zakládáte e-mailovou adresu např. na centrum.cz a zabere vám to pár minut.

Další věc, kterou byste měli udělat, je vytvořit si účet v Google AdSense. Přestože samotný proces zobrazování reklam ve vašich videích není propojený s účtem AdSense, statistiky a výdělky se počítají právě v této službě. Proto potřebujete mít účet, aby vám mohli vyplácet vaše odměny za zobrazené reklamy. 

 

Samozřejmě, můžete si účet založit až poté, kdy vás YouTube uzná za partnera, ale účty podléhají schvalovacímu procesu a tak je první možnost, tedy AdSense před YouTube partnerstvím, časově výhodnější.

 

2) Vypěstujte si pravidelné publikum

Jedním z nejdůležitějších kritérií při posuzovaní vhodnosti pro partnerský program YouTube je velikost vašeho ,,fanouškovského tábora“. Čím víc fanoušků váš kanál sleduje, tím lépe pro vás.

Nikdo nezná přibližné hodnoty a čísla pro přijetí, ale říká se, že musíte mít minimálně tisíc odběratelů, aspoň tisíc zhlédnutí na každém videu a dohromady deset tisíc zhlédnutí na celém svém YouTube kanálu. Tato čísla jsou samozřejmě minimum.

 

Tip: Na to, abyste dosáhli takových velkých čísel, je dobré tvořit videa v anglickém jazyce nebo mít aspoň titulky, protože je málo pravděpodobné, že by vaše videa sledovala celá země.

 

3) Nahrávejte svá videa pravidelně

Je to též jeden z velmi důležitých kroků, který mnozí často podceňují. Nemyslete si, že když natočíte jedno, dvě dobrá videa, která budou mít dobrou návštěvnost, vyhráli jste. To jste na omylu. YouTube hledá partnery na dlouhodobou spolupráci, což znamená, že byste měli obsah svého YouTube kanálu pravidelně doplňovat, v opačném případě vás nebudou považovat za vhodného partnera pro spolupráci.

 

Tip: Pokud budete přidávat videa na svůj kanál aspoň jednou týdně, je logické, že se vaše šance na spolupráci zvýší.

 

4) Vybudujte značku pro svůj kanál

Tento krok sice není podmínkou pro získání partnerství, ale může vám to výrazně přiblížit váš cíl. Čím profesionálněji budete působit, tím lépe. Určitě si můžete vytvořit webovou aplikaci, kam budete přidávat odkazy na svá videa. Taktéž umožníte svému obecenstvu interakci pomocí sociálních sítí a jiných prostředků. Vytvořte si lehce zapamatovatelné logo, vlastní styl a používejte ho kdykoliv. Vodoznak na vaše videa je ochrání před re-uploadnutím. 

 

Tip: Velmi dobrým krokem je také grafická úprava YouTube kanálu. Svěřte ho do rukou profesionálům. Pokud věříte potenciálu svého účtu, menší investice určitě neuškodí. Její návratnost bude do několika měsíců, v závislosti na vaší šikovnosti.

 

Tip 2: K lepšímu budování identity přispívá také úvod před každým videem.

 

5) Ujistěte se, že váš obsah nemá zkopírovaný původ

Nemyslete si, že si zkopírujete nějaké úspěšné video a vložíte na svůj YouTube kanál, tak to věru nefunguje. Mohlo by jít o porušení autorských práv, což je také nejčastějším důvodem vymazání videa ze serveru a taktéž to může být jedním z nejčastějších důvodů, proč s vámi YouTube neuzavře/ukončí spolupráci. Proto, abyste se stoprocentně vyhnuli tomuto problému, měli byste na kanál vkládat videa se svou vlastní tvorbou.

 

6) Ucházejte se o pozici YouTube Partnera

Pokud jste splnili všechny předcházející podmínky, stáváte se vážným adeptem na partnerství. Většinou si YouTube vybírá partnery sám, ale pokud si myslíte, že na to máte a hlavně splňujete jejich požadavky, nemusíte čekat na jejich nabídku a můžete se přihlásit do programu také sami. 

 

 

Nadpis 3

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

 www.pracujicirodice.com - Web zaměřený na spojení lidí - co hledají a nabízí práci, brigádu, výpomoc, přivýdělek, potřebují informace, rady.