Handmade prodej co umíš

Máte šikovné ruce a kreativního ducha? Umíte vyrábět různé „věci“, které se líbí jiným, a které obdivují všichni vaši známí a přátelé? Potom neváhejte a zkuste spojit příjemné s užitečným. Prodejem ručně vytvořených výrobků můžete svůj měsíční rozpočet obohatit o nemalé peníze. Ruční výroba zažívá v současnosti velký boom. Lidé stále víc vyhledávají právě ruční práce a proto jsem se rozhodl zaměřit svou pozornost na tento způsob výdělku na internetu. Protože díky handmade(ruční práce) si můžete vydělat zajímavé sumy peněz.

Poptávka po ručně dělaných výrobcích v poslední době narůstá každým dnem. Důvodů je vícero. Ptáte se, co motivuje lidi k tomu, aby upřednostňovali ruční výrobu? Asi největším důvodem je to, že každý výrobek v sobě nese kus lásky, umu, starostlivého zpracování, kreativní tvořivosti, originálního pojetí a poctivé práce. Tyto výrobky nejsou z pásové výroby, která chrlí stovky až tisíce stejných produktů do prodejen. Potom se často stává, že potkáte na ulici někoho, s kým máte stejná trička, boty, děti hračky nebo sponky do vlasů… Příkladů je mnoho. A právě to je hlavním důvodem, proč chtějí lidé něco nového, něco, čím se budou moci pochlubit, něco, co jiní nemají.

Co všechno spadá do oblasti handmade(ruční práce)?

 

Výraz handmade označuje ruční práci. Čili vše, co můžete vyrobit vlastníma rukama. Umíte háčkovat, dělat věnce plést pomlázky, atd.? Potom můžete nabízet na prodej různé ozdoby, čepice, šály, oblečení pro panenky, dekorace do domácnosti a podobně. Všechny tyto výrobky můžete prodávat, a tak je zpeněžit. Nebo vás baví výroba různých náušnic, čelenek nebo jiné bižuterie? I to je způsob, jak si můžete vydělat. Je všeobecně známé, že ženy i muži chtějí být krásné a držet krok s módou. Na to používají různé prostředky a doplňky. Pokud by si měly vybírat mezi tuctovými kousky a jedinečnými ručně dělanými ozdobami, určitě vyhraje druhá možnost.

Máte dar kreslení? Potom můžete kreslit různé obrazy, portréty podle požadavků nebo krásy přírody. Můžete také vyrábět pohlednice, blahopřání nebo svatební pozvánky. Možností je mnoho. Do této skupiny patří také jiné druhy výrobků, ne jen takovéto maličkosti. Existuje mnoho šikovných lidí, kteří ovládají různé řemeslné činnosti a své výrobky následně prodávají. 

V poslední době se do popředí dostávají například různé výrobky ze dřeva. Jde o jednoduché vyřezávané věci, ale také různé náročnější produkty, jako jsou například postele z masívu nebo jiné druhy nábytku. Pokud někdo touží po kvalitním a originálním prádelníku nebo truhle, určitě bude hledat nějakého šikovného kutila, který je vyrobí.

Pokud jste šikovná švadlena, můžete prodávat vámi zhotovené věci. Pokud máte k tomu ještě také špetku kreativity a vaše kousky jsou zajímavé a mají nádech něčeho nového, první výsledky se určitě dostaví co nevidět. A právě toto je možnost. Možnost, jak využít své poznatky, dělat něco, co vás baví, a zároveň si finančně přilepšit. 

Ptáte se, jak začít?

Ještě předtím, než se rozhodnete své ruční výrobky vyrábět ve velkém a budete se je snažit prodat, měli byste zvážit pár základních věcí. Jedna věc je dělat něco pro své potěšení a jiná věc, pokud chcete něco dělat ve velkém. Je sice pravda, co se říká, že začátky jsou těžké, ale pokud máte o prodej handmade(ruční práce) výrobků vážný zájem, potom se musíte připravit na to, že se budete muset této práci nebo své zálibě věnovat o mnoho víc než předtím.

Také na začátek potřebujete mít několik produktů, které můžete nabízet na příležitostný prodej. Kromě toho je potřeba zvážit, jestli v případě úspěchu budete mít dostatek času na to, abyste se mohli výrobě věnovat.

 

Výhody handmade práce

Ruční práce má své nepopiratelné výhody. Mnoho lidí se k ní dostalo tak, že měli nějaký koníček nebo zálibu ve zhotovování různých dekorací či jiných předmětů. A potom vznikl nápad, co tak využít tuto svoji zálibu a začít výrobky prodávat? Asi největší výhodou ze strany prodávajícího je, že práci může vykonávat v pohodlí domova a tehdy, kdy to vyhovuje jemu.

 

Kde prodávat své vlastní výtvory?

Pokud vás tato myšlenka nadchla a v hlavě se vám začaly rodit různé nápady, potom vás určitě napadlo také to, kde můžete své vlastnoručně vyrobené dekorační předměty prodávat. Možností je vícero. Klasický prodej přes různé inzertní servery a bazary jako bazos.cz a různé podobné stránky napadly asi každého. Taktéž každého určitě napadla propagace na sociálních sítích jako facebook a jiné.

Další možností je vytvořit si vlastní webovou stránku a své ručně vyráběné výrobky prodávat na ní. S tím jsou však spojené další náklady na tvorbu stránky a na její provoz. Využít můžete také všeobecné portály na mikropráci a mikroslužby jako stovkomat.cz, jaudelam.cz  a mnoho jiných. 

Asi nejjednodušším způsobem, jak můžete své kreativní výtvory prodávat bez zbytečných dodatečných nákladů spojených s reklamou a propagací, je zaregistrovat se na handmade portálech, které nabízí zprostředkování prodeje. Asi nejznámějšími portály jsou fler.cz  a sashe.sk. Podobných portálů je však v Česku a na Slovensku vícero. 

 

Jak jsem zmiňoval možností, kde můžete prodávat své ručně vytvořené výrobky, je hned několik. Nástup techniky a hlavně internetu nám však otevírá mnohem více příležitostí, než bychom si mohli myslet. Díky internetu existuje mnoho portálů, které umožňují zprostředkovat prodej vašich handmade výrobků. Většina stránek si za to účtuje malou provizi, obvykle 10 %, některé to však dělají zdarma. Níže popisuji nejznámější české portály a k některým jsem přidal také subjektivní hodnocení.

Fler.cz

Fler, jinak řečeno kreativní svět, představuje jednu z nejlépe fungujících stránek zabývající se prodejem handmade výrobků v Česku. Je skvělým místem pro lidi s kreativním myšlením a šikovnými rukama. Jde o portál zabývající se výlučně ručními pracemi. Na tomto webu můžete nabízet, ale také nakupovat různé umělecké předměty, módní doplňky, doplňky do bytu a domácnosti nebo různé módní ,,vychytávky“. Kromě toho na fler.cz  najdete různé kurzy a návody, jak si něco vydělat, a taktéž kategorii Inspirace, která obsahuje různé zajímavé nápady.

Stránka se těší velké oblibě, čemuž se nedá divit. Registrace je zdarma, portálu platíte jen za úspěšně uskutečněný prodej, a to 11 % z ceny zboží.

 

Simira.cz

Dalším portálem určeným na prodej handmade výrobků je Simira, která na českém trhu funguje od roku 2012. Jde o klasický „trh“ pro prodej ručně vytvořených výrobků. Na webu můžete nabízet ručně vytvořené ozdoby všech typů, ať už půjde o šperky, módu, dekorace, hračky pro děti a mnoho dalšího.

Na této stránce máte možnost využít služeb profesionálních fotografů, kteří vaše výtvory rádi nafotí. Na podporu komunikace a výměnu zkušeností a rad ohledně tvorby je na stránce vytvořený blog, různé diskuse i hodnocení jednotlivých kreací.

Jako zajímavost mohu uvést to, že na simira.cz najdete také výrobky starší než 30 roků (konkrétně jde o kategorii Vintage). Provizi si portál účtuje až po prodeji vašeho zboží. Podle mých zjištění je to 10 %.

 

​Ceskatvorba.cz

Ceskatvorba.cz je prodejní galerie uměleckých děl českých řezbářů, sochařů, kovářů, malířů, módních návrhářů a jiných umělců. Své místo si zde najdou také výrobci různých handmade bytových doplňků, bižuterie, hraček a podobných drobností. Každý tvůrce se může snadno zaregistrovat, vystavovat svá díla široké veřejnosti a diskutovat o nich v diskusním fóru s ostatními autory.

Je to vcelku jednoduchá stránka s ne příliš okouzlujícím designem, ale přehledně rozdělená, takže se návštěvník, popřípadě nový prodejce, na ní dokáže zorientovat během pár minut. Za poslední tři měsíce si portál v globálním ratingu zlepšil svou pozici o více než 2 miliony míst, takže určitě se dá očekávat solidní návštěvnost. Trochu mi tu však chybí facebooková podpora. Registrace na webu ceskatvorba.cz je zadarmo, prezentace formou běžného účtu je podmíněna zaplacením paušálního poplatku ve výši 10 Kč/měsíc. Prémiový účet se platí formou předplatného paušálního poplatku ve výši 80 Kč/měsíc.

 

Srdcetvor.cz

O tom, že se svět handmade výrobků stále rozšiřuje i do on-line světa, svědčí i další nováček. Nedávno otevřená nákupní galerie SrdceTvor.cz sice teprve začíná, ale díky příjemnému webu a facebookové podpoře by se mohla stát vyhledávaným místem k nákupu i prodeji ručně dělaných věcí. Web se nenechává limitovat je pouhým prodejem „věcí s příběhem“. Na rozdíl od většiny podobných handmade stránek rozšířil kategorie, a tak kromě klasických vintage věcí, recyklovaného umění nebo vlastnoručně vyráběných šperků máte možnost prodávat i kurzy a návody nebo domácí kosmetiku a jídlo.

Na SrdceTvor.cz tak můžete nabídnout třeba i své rukodělné know-how nebo nabídnout cukroví, které si vaše rodina tak pochvaluje. Uživatelsky přátelské je i rozdělení nabízených věcí podle materiálů nebo přehledný seznam prodejců. Abyste se stali jedním z nich, nemusíte čekat na žádné schvalování. Prostě se zaregistrujete a prodáváte. Samotná registrace je zdarma, i tak ale po vás SrdceTvor nějaké peníze chtít bude. Můžete si vybrat mezi provizním systémem nebo paušálním měsíčním poplatkem. Pokud budete prodávat sporadicky, doporučuji platit 9% provizi z prodeje. Pokud se vám provize z prodejů nastřádají, můžete přepnout na paušál. Ten stojí přesně 99 korun. Mezi možnostmi můžete v případě potřeby libovolně přepínat. Speciální úlevu mají ti, kdo nabízejí jen jeden produkt. Po takových prodejcích nechce web vůbec žádný poplatek.

 

Creativeclub.cz

Kreativní lidi láká k návštěvě i web Creativeclub. Stránky jsou otevřené nejen pro tvořivce samotné, ale i pro ty, kdo chtějí něco originálního pořídit sobě či svým blízkým nebo jen načerpat nějakou inspiraci. Všechny nabízené výrobky jsou roztříděny do podrobných kategorií, což výrazně zjednoduší prodeje. Kategorie nakupující rovnou navedou ke kuchyňským doplňkům, šperkům nebo recyklovaným věcem. Stránka je na první pohled přehledná, a i když web má nějaké mouchy, není to nic, co by člověku bránilo v nákupu nebo prodeji.

 

Na webu najdete i vlastní magazín, kde můžete nachytat inspiraci. Škoda jen, že rubrika není už více než rok aktualizovaná. I tak se tam ale dají najít zajímavé články nebo recepty. O tom, že web má svá nejslavnější léta nejspíš už za sebou, svědčí i to, že v minulosti pořádal i kreativní workshopy. Nicméně nabídka zboží je stále aktuální a jako platforma pro prodej vlastních výrobků může posloužit.

Z každého úspěšného prodeje vám bude odečtena 10% provize za zprostředkování prodeje, což je taková standardní sazba i u jiných internetových tržišť s rukodělnými výrobky. Provize se pak platí jednou měsíčně na základě všech dokončených prodejů.

 

Potvor.cz

Potvor je celkem kreativní a pěkný portál, který poskytuje všem umělcům, výtvarníkům a kreativním tvůrcům možnost efektivně se zviditelnit a prodávat své kreace. Motto portálu je ,,pomáhat tvořit“. Je to zajímavé místo, kde, kromě výše uvedeného, můžete najít inspiraci pro svou tvorbu, tipy a návody a zároveň můžete komunikovat s dalšími lidmi o tématech, které vás zajímají. 

 

Co se týká designu, tento web je pro mě jeden z nejpřitažlivějších. Soudě podle počtu fanoušků a jejich aktivity na Facebooku je zřejmé, že tento server se těší velké oblibě. Podle mého skromného názoru patří portálu těsné druhé místo za fler.cz, a to i přesto, že za poslední 3 měsíce klesl v globálním rankingu o pár tisíc pozic. Také zde se platí provize až po prodeji vašeho výrobku, potvor.cz si účtuje 10 % z ceny.

 

Sikovnilide.cz

Jak o sobě sama stránka Šikovní lidé říká, jedná se o handmade portál pro všechny, kteří dokáží ocenit autorská díla a originální dárky. A také pro ty, kteří takové věci vyrábí. Sám název napovídá, že na své si tu přijdou hlavně lidé, kteří něco tvoří a baví je to. A je jedno, jestli jde o pletení a háčkování, keramiku, autorské obrazy nebo šití dětských hraček, web je otevřený všem nápadům. Všechny výrobky je možné na stránce samozřejmě rovnou nabídnout k prodeji. Stačí se jen zaregistrovat (stránka umožňuje založit si i podnikatelský účet, pokud se svými výrobky obchodujete oficiálně) a poslat svá umělecká díla do světa.

 

Na portálu je zaregistrovaných zhruba tisíc uživatelů, valná většina z nich jsou sice další prodávající, ale pro samotné nakupující není registrace povinností, což může rozdíl v číslech mezi prodejci a nakupujícími dost zkreslovat. Potenciální prodej usnadní i rozdělení výrobků do samostatných kategorií, orientaci na stránce zjednoduší i TOP výběr nejoblíbenějších produktů nebo seznam novinek.

Co na podobných portálech často nenajdete, ale web sikovnilide.cz to nabízí, jsou nabídky různých kurzů. A tak můžete přímo na webu nabídnout i své dovednosti a zkušenosti. Aktuálně jsou v nabídce třeba kurz pletení košíků, výroby vitráží nebo online kurz interiérového designu. Pokud tedy víte, že jste v něčem dobří, a chtěli byste se o to podělit, můžete svou aktivitu vrhnout i tímto směrem.

 

Zitilo.com

Zitolo je původně polský portál pro prodej handmade a vintage zboží. Dnes spojuje kreativní lidi napříč Evropou, takže na jednom internetovém tržišti se můžete potkat s konkurencí jak z Polska, tak Slovenska nebo Rumunska, ale zároveň máte možnost své výrobky nabídnout většímu spektru zákazníků.

Mezi ostatními podobnými stránkami s handmade výrobky Zitolo.com jednoznačně vyniká moderní grafikou a zpracováním webu. Prodejci mají jasně daná pravidla (co do kvality fotografie i uměleckého dojmu), jak mají vypadat fotky výrobků, což vás může stát trochu času navíc, ale dobrá prezentace se určitě vyplatí.

Registrace na Zitolo je zdarma a zabere vám pár minut. Poplatky za zprostředkování platíte prostřednictvím jakéhosi předplatného, které si můžete nastavit podle toho, jak moc plánujete na Zitilo.com prodávat. První nabízené předměty vám budou zkontrolovány, a pokud splňují výše zmíněná prodejní kritéria, nic už vám nebude bránit prodávat své výtvory do všech koutů Evropy.

 

Umcentrum.cz

Umcentrum je dalším portálem z řady zprostředkovatelů prodeje handmade výrobků. Avšak nejde o klasický server, na jaké jsme byli zvyklí dosud. Stránka má dvě hlavní sekce: Multimédia a Ruční výroba. Obě jsou ještě rozdělené na jednotlivé podsekce. Na webu se soustřeďují profesionální i amatérští tvůrci, kteří chtějí své umělecké kreace prodávat.

Zajímavostí je, že stránka podporuje a zvýhodňuje studující umělce. Tak či onak, tento server je pro vás novou možností prodeje vašich výrobků. Kromě toho vás určitě potěší také zpráva, že umcentrum.cz si účtuje jen 5% provizi.

 

Artplanet.cz

Artplanet je online obchod, který zprostředkovává ověřeným českým a slovenským tvůrcům, designérům, kreativním výrobcům a řemeslníkům prodej ručně vyrobených předmětů v různých sekcích – od oděvní tvorby, módních doplňků, kabelek, šperků pro ženy či muže až po keramiku, umění, domácí dobroty, pochoutky pro domácí miláčky, kurzy, návody a materiál na tvoření.

Mírnou nevýhodou Artplanet.cz, v porovnání s ostatními, je to, že si účtuje měsíční paušál za provoz eshopu ve výši 390,- Kč měsíčně a také provizi za zprostředkování z uskutečněného prodeje a to vevýši 11 % z konečné prodejní ceny. Další důležitou podmínkou pro prodejce je mít zřízený účet ve FIO bance.

 

Pár slov na závěr

Kromě těchto portálů jsou potom ještě další fungující weby věnující se handmade tvorbě, ale podle mého názoru mají to nejlepší už dávno za sebou. Jsou to například webus.cz, kreativnigalerie.cz, malickosti.net, feja.cz nebo designdock.cz. Následující dva portály – Merkada.cz, Sikovnilide.cz bych zařadil do samostatné kategorie. Podle aktivity na Facebooku se sice zdají jako mrtvé projekty, ale Alexa.com hlásí za poslední tři měsíce ve všech třech případech nárůst o několik milionů pozic.

 

Kromě těchto stránek, jejichž prioritou je zprostředkování prodeje ručních výrobků, můžete své výtvory prodávat také na jiných, všeobecných portálech, jako například jaudelam.cz nebo stovkomat.cz, popřípadě na klasických inzertních serverech a bazarech. Avšak ty, které jsou vyjmenované v článku, jsou zaměřené přímo jen na prodej handmade výrobků, tedy jsou pro vás jako stvořené.

 

Budu velmi rád, pokud doporučíte tyto stránky vašim známým a přátelům.

Chybí vám, zde něco o čem by jste rádi ještě věděli? Nebojte se mi napsat v kontaktu a já to rád zde uvedu. 

Doporučuji se připojit k mé facebookové skupině, kde můžete sdílet názory, přečíst si novinky, atd.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

 www.pracujicirodice.com - Web zaměřený na spojení lidí - co hledají a nabízí práci, brigádu, výpomoc, přivýdělek, potřebují informace, rady.