Affiliate marketing a systém reklamy

Affiliate marketing je součástí reklamních systémů a patří mezi top 1.

Patří k reklamnímu systému PPA.

Otázkou je, jak to šikovně využít pro vlastní prospěch.

Na prodej reklamy potřebujete vlastní prostor, na internetu web, blog, článkový magazín, facebook, twiter, instagram nebo youtube účet. Zde všude lze nabídnout reklamní prostory.

Máte svůj blog, web nebo přemýšlíte o založení?, baví vás psát, ale i přesto, že to děláte pro zábavu, přemýšlíte nad tím, jak byste díky němu vydělali aspoň na zaplacení nákladů nebo nějakou tou korunou zaplácli rodinný rozpočet? Vytvoření blogu (nebo jakékoli webové stránky) není kdovíjak nákladná záležitost. V dnešní době existuje několik webhostingových společností, které poskytují různé akce a slevy a v mnohých případech vaše investice nepřesáhne více než 300 korun za rok. Přesto by bylo více než skvělé, pokud byste tuto sumu nemuseli platit z vlastní kapsy. Vydělat si tedy aspoň na náklady, které obětujete blogování, webu nemusí být vůbec špatný nápad. A možná si tento druh výdělku oblíbíte a později vám blog či web vydělá místo stovek i pár tisíců korun měsíčně. Možností, jak toho dosáhnout, je hned několik. Zde se seznámíte o těch nejpreferovanějších na používání na webu, blogu, atd.

Pořádně se zamyslete a vžijte se do role inzerenta reklamy – to je ten, kdo si reklamu objednává, ten, kdo do tohoto reklamního systému, dává peníze, o které stojíte. Proč by měl platit za reklamu, která se bude zobrazovat lidem, kteří o ni ve skutečnosti ani nemají zájem? Platili byste vy za takovou reklamu, pokud byste byli inzerentem? Já rozhodně ne. Z toho vám logicky vzniknou nulové tržby, takže už víc inzerovat nebudete a zkusíte raději jinou formu, která by vám přinesla také nějaký ten užitek. Na klikání reklamy fakt opravdu nevyděláte. Musíte změnit způsob myšlení od čtení(klikání) reklamy na zobrazování reklamy a na tom vydělávat.

Zde si rozdělme základní pojmy, jak si vybrat affiliate systém nebo program a nabízení reklamy.

Affiliate marketing, často se používá také výraz partnerský program, patří také mezi velmi oblíbené způsoby, jak efektivně využít prázdný prostor blogu. Tento způsob výdělku není jednoduchý, ale výdělky mohou být vyšší než při PPC systému. Reálně byste ale měli něco prodat, pokud chcete mít slušnou provizi. Pokud chcete uspět, snažte se zapojovat do takových partnerských programů, které souvisí se zaměřením webu. Pokud píšete o cestovaní, nedáte si partnerský program na webhosting nebo online ruletu, ale reklamní banner cestovní agentury.

Využívání partnerských programů je mezi blogery velmi rozšířené také proto, že blogům s nižší návštěvností přináší zajímavé výdělky.

Nejčastějšími poskytovateli partnerského programu bývají různé e-shopy, webhostingy, sázkové kanceláře, online kasína atd. Mezi nejznámější světové affiliate programy patří eBay a Amazon. Více o tom, jak funguje tento způsob výdělku, si můžete přečíst níž.

Affiliate marketing, často označovaný jako provizní marketing, tvoří na internetu jednu z nejdůležitějších částí reklamy.

 

Jde o marketing, při kterém se produkty nebo služby prodávají s pomoci třetí osoby, tzv. zprostředkovatele – partnera. Dovolím si tvrdit, že jde o jednu z nejjednodušších (aspoň na pochopení) a nejzajímavějších možností, jak si vydělat peníze na internetu. Navíc i pro firmy je to zajímavé, je to pro ně jedna z nejvýhodnějších možností, jak propagovat své produkty nebo služby online.​

Pokud se chcete stát budoucím affiliate partnerem měli by jste vědět pár základních věcí a proto tuto část věnuji lidem, kteří mají nebo budou mít weby, blogy, skupiny na Facebooku nebo různé jiné možnosti potřebné ke zprostředkování prodeje, a chtějí si vydělat. Ještě předtím, než vám podrobně vysvětlím princip provizního marketingu, považuji za nutné vysvětlit vám pár základních pojmů, se kterými se budete v tomto a v následujících článcích o affiliate marketingu často setkávat.

Základní pojmy ze světa affiliate marketingu

 

Affiliate marketing – anebo jinak řečeno provizní marketing – využívá pro prodej výrobků nebo služeb třetí osobu – zprostředkovatele (tzv. affiliate partner). Takže mezi klasický vztah prodejce (obchodník) a zákazník vstupuje třetí osoba, jejíž úlohou je dělat obchodníkovi reklamu.

Partnerský program – je to systém, který umožňuje přijmout, sledovat a evidovat provize partnerů. Často se na stránce majitelů e-shopů nebo obchodníků setkáte také s názvem provizní program, případně affiliate spolupráce.

Affiliate partner (publisher) – člověk, který na svém webu, blogu, Facebooku nebo jiné sociální síti zveřejňuje reklamu. Nic neprodává, nic nekupuje, jen propaguje produkty a služby obchodníka.

Obchodník nebo majitel e-shopu (inzerent) – člověk, který chce zvýšit prodej svých výrobků nebo služeb. Obchodník využívá služby affiliate partnera. Za zprostředkování obchodu vyplácí partnerovi předem dohodnutou odměnu – buď fixní nebo v podobě procent z prodeje. Možná je i kombinace obou.

Affiliate manager – správce provizního programu. Je to osoba, která má na starost celkové fungování systému odměňování. To znamená, že se stará o affiliate partnery, vyhlašuje různé soutěže, školí je, motivuje a podobně. Kromě toho vyhledává a získává nové partnery. Manažerem může být také samotný majitel e-shopu. Taktéž se jím může stát i jakýkoliv partner. 

Refferal link nebo unikátní affiliate link – odkaz s refferal kódem partnera. Jde o jedinečný kód, na základě kterého majitel partnerského programu bude vědět, komu má připsat odměnu za zprostředkování prodeje. Tento unikátní link vám bude přidělený po registraci v provizním systému.

Affiliate síť (network) – představuje síť, resp. katalog provizních programů (kampaní). Sdružuje množství obchodníků nebo majitelů e-shopů (čili inzerentů) a partnery (publishery). Partner si z katalogu může vybrat vícero kampaní, které bude propagovat.

Affiliate kampaň – je to nějaký reklamní banner, odkaz, případně jiná forma propagace. Kampaně si partneři vytvářejí v administraci zvoleného provizního programu, případně affiliate sítí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podstata a princip provizního marketingu

V našich končinách se tento typ marketingu teprve rozbíhá a proto je ten správný čas využít ho ve svůj prospěch. Celá podstata obchodu spočívá v tom, že affiliate partner zprostředkuje prodej obchodníkovi nebo majiteli e-shopu. Udělá to tak, že na svém webu, blogu, ve své Facebookové skupině nebo prostřednictvím e-mailu zveřejní reklamu. Tato reklama je v podobě jedinečného refferal linku, na který když někdo klikne a zakoupí si přes něj službu nebo produkt, partner automaticky získává svou provizi, která je předem dohodnutá. Pro vás to znamená, že když vydělá obchodník, vyděláte také vy.

Někteří majitelé affiliate systémů nabízí malou finanční odměnu už za to, že se někdo přes váš refferal link překlikne na jejich stránku. Avšak tady vás musím upozornit, že nemůžete očekávat nějaké horentní sumy. Jde jen o pár korun. Všechny své odměny za zprostředkování prodeje můžete sledovat v partnerském programu, který spravuje affiliate manažer.

Kdo se může stát partnerem v affiliate marketingu?

V podstatě se jím může stát kdokoliv, kdo vlastní nějaký web, blog, portál, Facebookovou skupinu, případně jakýkoliv jiný prostředek. Podstatné je to, abyste nasměrovali potenciálního zákazníka na stránku inzerenta. Na to, abyste tak mohli učinit, existuje různé portfólio webových řešení. Ta jsou následující:

 

​Tematické weby, osobní stránky, blogy 

Jde o nejrozšířenější možnost, jak využít provizní marketing. Pokud máte zajímavou stránku nebo blog, na kterých se věnujete například elektronice, můžete si vybrat partnerské programy zaměřené na prodej elektrospotřebičů. Nebo pokud se věnujete domácnosti, můžete na svůj web umístit reklamu s různými doplňky do domácnosti, nábytkem nebo jiným vybavením.

​Velmi důležitá, za předpokladu, že chcete dosáhnout co nejvyššího zisku, je tematičnost webu. Logicky, pokud na svém blogu publikuji články o vaření, nebudu pro svůj web hledat provizní systémy zaměřené na sázení, protože předpokládám, že mou stránku budou navštěvovat lidé, kteří se zajímají o různé recepty, ne o tipování.

 

Kromě tematičnosti webu jsou při výběru vhodného provizního systému důležité také další faktory.  Jak si vybrat ten nejlepší affiliate systém, a které faktory je potřebné při jeho výběru zohledňovat.

 

Affiliate e-shopy 

V podstatě jde o web, který je naplněný zbožím z partnerských programů. Tento web vám umožňuje nabízet různé druhy zboží, čímž se vám otevírá možnost vyššího výdělku.

 

Všeobecné magazíny, zpravodajské portály 

Pokud vlastníte magazín zaměřený na všeobecné informace, budete mít problém najít vhodné affiliate programy.

 

Facebooková skupina 

Máte na Facebooku vytvořenou skupinu, která má dostatek návštěvníků a členů? Také toto je příležitost pro umístění reklamy a získání odměny za zprostředkování prodeje.

 

E-mail 

Pokud nemáte svůj vlastní web, nic hrozného se neděje. Zboží můžete propagovat také prostřednictvím e-mailu. Potřebovat budete jen rozsáhlou databázi e-mailových adres. V tomto případě je však otázkou, kolik lidí si váš e-mail také skutečně otevře a přečte. 

 

Mezi další možnosti patří například vyhledávače zboží nebo porovnávací portály, jako např. heureka.cz alebo slevové weby.

 

Každá z výše zmiňovaných možností propagace má však nějaká pravidla. Na webových stránkách a blozích by se neměly vyskytovat nevhodné až vtíravě umístěné reklamy, případně různá vyskakovací okna. Při propagaci affiliate kampaní prostřednictvím e-mailu by dotyčná osoba neměla rozeslat hromadné a hlavně nevyžádané e-maily. Taková činnost se považuje za spam.

Každá firma, která se rozhodla prodávat prostřednictvím affiliate marketingu, by na své stránce měla mít nějaký kodex chování pro affiliate partnery.

 

Modely placení

Pro affiliate marketing se často používá zkratka PPA, která pochází z anglického výrazu Pay Per Action. V překladu to znamená platba za nějakou akci, výkon. PPA se následně člení na další modely, protože platba za nějakou akci je dost široký pojem. Za akci může být považovaná už také registrace v nějakém e-shopu (případně online hrách), získání e-mailové adresy návštěvníka, případně vyplnění nějakého formuláře (například při půjčkách) na stránce obchodníka. V tomto případě se jedná o model PPL – Pay Per Lead

Většina (víc než 80 %) affiliate systémů ale využívá model PPS – Pay Per Sale, což znamená platba za prodej. Affiliate partner má na svou provizi nárok až tehdy, když se z návštěvníka stránky stane zákazník, který si zakoupí nějaký produkt nebo službu.

 

Výhody provizního marketingu

Výhod affiliate partnerství je vícero. Základní a samozřejmě nejpodstatnější výhodou je, že díky uveřejnění reklamního odkazu (linku) na své stránce můžete vydělávat peníze. Vaše provize se počítá ze skutečného prodeje (případně jiné akce jako například registrace v e-shopu, vyplnění formuláře atd.). To znamená, že provize získáte jen v tom případě, když si zákazníci skutečně něco zakoupí (případně se zaregistrují, vyplní formulář atd.).

Další výhodou je, že nemáte žádné náklady spojené s výdělkem. Čili žádné vstupní ani měsíční poplatky. Jednoduše vy zveřejníte refferal link na svém webu a už jen čekáte, kdo se přes tento unikátní kód překliká ke zboží či službě a koupí si ji. A co je další, opravdu důležitou výhodou, svou práci můžete vykonávat z pohodlí domova.

 

Provize – kolik se dá přivydělat?

Pokud se vám tato možnost výdělku líbí, určitě vás bude zajímat také výše provize. Ta je však u každého majitele partnerského programu jiná. Také záleží na tom, jaké affiliate systémy propagujete a jaký model vyplácení obchodník preferuje. Pokud děláte reklamu například online hrám, tam se vyplácí odměna už za registraci, a to fixní částkou pět až osmdesát korun. Při různých půjčkách dostanete odměnu až tehdy, když návštěvník na stránce obchodníka vyplní formulář a požádá tak o půjčku. Taktéž to může být fixní odměna, která se pohybuje v rozmezí sto až tisíc korun. U e-shopů to jsou zase procenta z celkové hodnoty prodaného zboží. Obvykle se pohybují v rozmezí 2-10 %, závisí to na e-shopu a druhu nabízeného zboží. Pokud tedy díky vám prodá e-shop s elektronikou nějaký notebook v hodnotě dvacet šest tisíc korun, náleží vám odměna pět set až dva tisíce šest set korun.

Nejvýhodnější, aspoň co do výšky provize, se jeví propagace různých info-produktů. Za zprostředkování prodeje svých online kurzů, webinářů, seminářů, e-booků a dalších info-produktů nabízí info-podnikatelé často až 50 % provize. Všechny podrobnosti se dozvíte na stránkách obchodníků, kteří provozují affiliate systém.

 

Jak si vybrat vhodný Affiliate program

V současnosti máte na internetu možnost najít kvantum rozličných partnerských programů. Výběr je opravdu rozmanitý, ať už jde o affiliate programy na tipování, půjčky, obchodování na burze, ruletu, různé info-produkty nebo můžete propagovat produkty nebo služby nějakého e-shopu, cestovní kanceláře atd. Výběr je tedy opravdu pestrý a zvolit si ten správný a vhodný program je někdy hotová věda.

Často se setkávám s otázkou, hlavně u začínajících affiliate partnerů, který program je nejlepší nebo jaký provizní systém doporučuji. Vždy odpovídám, že každý program je jedinečný a něčím specifický, proto se nedá jednoznačně určit, který je nejlepší. Co je dobré pro jednoho partnera, nemusí být dobré pro druhého. Na to, abyste si vybrali ten nejvhodnější affiliate systém pro vás, je potřebné zvážit několik faktorů.

 

Rozhodující faktory pro výběr partnerského programu

 

Výběr produktu nebo služby

Výběr produktu sehrává klíčovou roli. V první řadě byste měli vybírat produkt, který má dobré recenze a hodnocení. Zároveň by to měl být produkt, po kterém je poptávka – čili lidé o něj mají zájem. Tyto aspekty rozhodují o stupni vašeho úspěchu  a tedy také o výši výdělku. Pokud se rozhodnete propagovat produkt, o který má zájem jen specifický, resp. malý okruh zákazníků, nemůžete očekávat velké odměny.

Kromě výše zmíněného je potřeba vybírat takový produkt, který je vhodný pro váš web, blog nebo facebookovou skupinu. Jednoduše řečeno, vybraný produkt nebo služba by měly tematicky ladit s vaším webem. Například pokud máte blog o autech, na kterém publikujete různé novinky ze světa motorismu, testy jednotlivých modelů a podobně, určitě si nebudete vybírat provizní program, který je zaměřený na kuchyňské potřeby. Pokud si vyberete program, který se týká reklamy a zprostředkování koupě pneumatik nebo náhradních dílů na automobil, vaše šance na výdělek jsou maximální.

 
 

Doba cookies

Partnerské systémy mají různé doby cookies. Cookies představuje dočasný textový soubor, který zaznamenává informaci o tom, kdo, kdy a odkud se na stránku proklikl. To znamená, že pokud se přes reklamu na vašem webu zákazník překlikne do e-shopu a něco si u obchodníka zakoupí, díky cookies bude obchodník vědět, že ten zákazník přišel od vás a připíše vám na účet provizi.

Některé e-shopy nabízí dobu cookies na 30 dní, jiné na delší nebo kratší časové období. Pro vás jako pro partnera je výhodnější, pokud si vyberete program s delší dobou cookies. Ptáte se proč? Při nakupování může nastat situace, že zákazník se přes reklamu překlikne na e-shop. Podívá se na produkty, něco se mu zalíbí, ale s koupí se ještě rozhodne počkat. Dejme tomu, že náš zákazník se na tuto stránku vrátí za 21 dní a něco koupí. Díky cookies má obchodník informaci, že tento zákazník tu už byl a na e-shop se dostal z vaší stránky.

 

Pokud je platnost cookies delší než uvedených 21 dní, tak vám na váš účet přibude odměna za zprostředkování prodeje. Pokud je doba cookies kratší, o své peníze jste přišli, protože po uplynutí doby se informace o zákazníkovi smažou. Budete ztrátoví, protože obchodník už nemá informaci o tom, že zmíněný zákazník se na e-shop dostal přes váš web.

Výše nabízené provize

Každý z nás chce vydělat. Na tom přece není nic špatného. A pokud je to možné, tak se snažíme vydělat co nejvíc. Proto se podrobně podívejte, jaké provize obchodníci nabízí. Každý obchodník nabízí ve svém affiliate programu jiné výše provize. Někde to jsou 3 %, jinde až 30 %. Pokud budete mít štěstí, můžete najít také provizi ve výšce 50 %. Uznejte sami, že více procent je asi lákavější nabídka.

Při výšce provize se ještě ujistěte, jestli obchodník garantuje za zprostředkování prodeje okamžité vyplacení provize, aby se nestalo, že na svoje peníze budete muset čekat.

 

Bonita obchodníka

Dobré jméno obchodníka a kvalitní výrobky tvoří polovinu vašeho úspěchu. Pokud má majitel e-shopu hodně spokojených zákazníků, určitě mu udělají dobrou reklamu a doporučí jeho produkty známým, přátelům nebo rodině, což znamená, že máte větší šance na úspěch. Určitě nechcete propagovat nekvalitní a kazové výrobky a škodit tak svému jménu. Proto si prohlédněte stránku a názory klientů daného e-shopu. Předejdete tím zbytečným komplikacím.

 

Affiliate manažer

Při výběru si také zkontrolujte, jestli má obchodník manažera, který vám může pomoci. Náplní práce affiliate manažera je starat se o partnery, vzdělávat je, řešit jejich problémy co nejrychleji, což můžete ocenit hlavně na začátku spolupráce.

 

Výška výplatního minima

Výplatní minimum je suma, které musíte dosáhnout, aby vás mohl majitel partnerského programu vyplatit. Některé partnerské programy mají výplatní minimum jen sto korun, u jiných to může být třeba deset tisíc korun. Doporučuji vám vybrat si takový provizní program, který nabízí co nejnižší výplatní minimum. Určitě by se vám nechtělo čekat celý rok, dokud nasbíráte zmiňovaných deset tisíc. Může se stát, že v průběhu partnerský program zanikne a vy své peníze nikdy neuvidíte. Z tohoto důvodu doporučuji zvolit si spíš affiliate síť, než nějaký samostatný affiliate program. O tom se však dočtete níže.

 

Způsob propagace affiliate kampaní

Další věc, která je celkem důležitá, je to, že někteří majitelé partnerského programu vám povolí propagování svých výrobků jen formou webové stránky, jiní vám umožní propagovat také prostřednictvím Facebooku, e-mailu, případně jinými metodami. Čím víc možností propagace, tím samozřejmě lépe. O tomto tématu si můžete přečíst v článku jaké jsou možnosti propagování kampaní.

 

Podpora ze strany obchodníka, majitele partnerského programu

Někdy může nastat situace, kdy budete potřebovat pomoci nebo získat od výrobce či prodejce nějaké informace. Tehdy je důležité, jak rychle a pružně umí druhá strana reagovat. Určitě mi dáte za pravdu, že je rozdíl mezi tím, když vám někdo poskytne potřebné informace např. do hodiny a tím, když na ně máte čekat tři dny.

 

Poptávka po zboží a trendovost

Dalším rozhodujícím faktorem pro výběr provizního programu je síla poptávky po nabízeném zboží. Platí, že když je po zboží vysoká poptávka, budete vydělávat víc. Naopak když je poptávka nízká, nemůžete očekávat vysoké výdělky. Též byste měli přihlížet k tomu, jestli je vybrané zboží stále „trend“. Něco, co bylo ,,in“ před desítkami let, se v současnosti asi velmi prodávat nebude.

 

Zvolit registraci do partnerského programu nebo affiliate sítě?

Ještě předtím, než začnete – podle výše uvedených faktorů – posuzovat vhodnost partnerského programu, ujistěte se, jestli obchodník, případně majitel e-shopu, vůbec nabízí takovou spolupráci. Zjistíte to tak, že si otevřete stránku a hledáte pojmy jako „affiliate spolupráce“, „partnerský program“, „affiliate program“ a podobně. Tyto pojmy se většinou nacházejí v „patičce“ webu (na konci stránky). Když na tyto výrazy na stránce nenarazíte, je pravděpodobné, že dotyčný obchodník partnerskou spolupráci nenabízí. Musíte tedy hledat dál.

Takto vám v podstatě nezůstává nic jiného, než projít obrovské množství e-shopů a webových stránek obchodníků a v první řadě zjistit, jestli nabízí spolupráci, porovnat si podmínky a následně si na základě výše uvedených faktorů vybrat pro vás ten nejvhodnější systém (případně více vhodných).

 

Tip: Když se nechcete takto pracně registrovat do vícero partnerských programů, potom určitě využijte registraci v nějaké affiliate síti. 

 

Affiliate network (síť) představuje jakýsi katalog provizních programů. To znamená, že na jednom místě můžete najít desítky až stovky obchodníků nebo majitelů e-shopů. Tak máte o mnoho méně práce s vyhledáváním a hlavně zjišťováním, jestli dotyčná stránka vůbec nabízí affiliate spolupráci. Velkou výhodou je tedy skutečnost, že všechny potřebné informace najdete na jednom místě.

 

Seznam affiliate sítí v České republice a na Slovensku

Jistě vám vrtá hlavou, proč byste se měli zaregistrovat do velkých affiliate sítí, místo toho, abyste se prostě zúčastnili jednotlivých partnerských programů, kterých na internetu najdete stovky až tisíce. K tomu existuje několik důvodů a výhod, které si v tomto článku popíšeme. Ještě předtím si však vysvětlíme, co jsou to vlastně ty affiliate (network) sítě. Najdete zde, také seznam 16 nejznámějších affiliate sítí, které působí na česko-slovenském trhu a jejich porovnání podle pěti nejdůležitějších faktorů.

 

Co je affiliate síť

Affiliate síť je místo, kde se sdružuje velké množství partnerů, resp. majitelů webových stránek (publisherů), kteří si chtějí vydělat, a obchodníků, resp. inzerentů, kteří hledají pro svůj byznys účinnou reklamu. Dá se tedy říci, že je to jakýsi katalog partnerských programů (kampaní). Affiliate partner si z daného katalogu může vybrat několik kampaní, které bude propagovat.

 

Proč dát přednost affiliate síti před partnerskými programy?

Každý affiliate program, má své vlastní podmínky, které, budete-li si chtít nechat vyplatit své peníze (což předpokládám, že ano), musíte splnit. V každém programu musíte před vyplacením svých peněz dosáhnout jiného výplatního minima a všechny tyto informace si budete muset sami pozjišťovat. Naopak u provizních sítí je to o to jednodušší, že kampaně jsou v jedné síti (administraci) a mají určenou jednu, stejnou minimální částku pro vyplacení.

 

Druhou výhodou je ochrana – ať už inzerenta, nebo publishera. Můžete tak zapomenout na nějaké rádoby dohody, které ve finále i tak vyzní ve váš neprospěch. Většina affiliate síti se svými klienty podepisuje smlouvu, takže jsou chráněny všechny strany v affiliate zúčastněné a vy se tak nemusíte o své vydělané peníze obávat. Pokud zůstáváte u jednotlivých partnerských programů, nikdo vám nikdy nezaručí, že se svých peněz skutečně dočkáte. I mně se stalo, že program jednoho krásného dne zničehonic zanikl a k výplatě peněz už nikdy nedošlo.

Další výhodou je pohodlí, které vám tyto sítě poskytují. Nemusíte hledat informace ohledně výplatního minima (částka, kterou musíte nasbírat, abyste si ze systému mohli vybrat svůj výdělek), nějaké speciální výjimky a podobné kličky. Vše máte přehledně v jedné administraci.

 

V ověřené affiliate síti se vám také nestane, že by jakkoli pokulhávala komunikace. Tyto projekty mají e-maily, facebookové skupiny, ale i telefonní linky, na kterých vám rádi poradí, a mají také zkušené affiliate manažery, kteří se zodpovědně starají o své partnery – majitele webových stránek a také inzerenty. U jednotlivých affiliate programů to tak být rozhodně nemusí.

 

Další výhodou jsou bezpochyby pravidla. Ta umožní trošku usměrňovat samotné inzerenty a díky tomu může být affiliate síť vyrovnanějším prostředím, než tomu bude u jednotlivých affiliate programů.

 

Za největší výhodu považuji to, že si jako partner můžete vybírat z množství kampaní zaměřených na různé oblasti.

 

Registrace do affiliate sítě je výhodná i pro obchodníky, inzerenty. Asi největší výhodou je to, že jejich kampaň uvidí množství publisherů, kteří ji mohou okamžitě začít propagovat na svých blozích. Obchodníkům tak odpadá starost s vytvářením a propagací vlastního partnerského programu a sháněním partnerů. Také, logicky, nepotřebují affiliate manažera, takže měsíčně ušetří tisíce korun, které by daly na jeho výplatu, protože o partnery se stará manažer affiliate sítě.

Nevýhody affiliate sítí

Za mírnou nevýhodu považuji nižší provize. Affiliate síť je v podstatě zprostředkovatel mezi vámi (majitelem blogu) a obchodníkem, proto si z vašich zisků na oplátku účtuje menší provizi. Z toho důvodu se zdá být výhodnější registrace přímo do partnerského programu nějakého obchodníka.

 

Registrace do nějaké affiliate sítě nabízí mnohem více pozitiv než negativ a pokud vám mohu poradit, ne vždy se vyplatí dívat se pouze na výšku provize.

 

Praktické vysvětlení, proč je výhodnější registrace do affiliate sítě

Představte si, že vlastníte 5 webových stránek. Jedna je zaměřená na půjčky, druhá na zdraví a výživu, třetí na sportovní potřeby, čtvrtá na módu a pátá webová stránka je o bydlení, domácích potřebách. Nyní si pro každou jednu stránku vyberete vhodný affiliate program. Výplatní minimum bývá většinou 1000 až 2500 Kč (záleží na programu). To znamená, že v každém affiliate programu budete muset dosáhnout zisku 1000 až 2500 Kč a až potom si ty peníze budete moci poslat na bankovní účet. To může někdy trvat i měsíce.

Druhou možností je, že si všech 5 web stránek zaregistrujete do nějaké affiliate sítě, například Dognet.cz, která zastřešuje všechny oblasti. Najdete tam kampaně na finance, módu a krásu, bydlení a také na zdraví a výživu. Čili máte vše „pod jednou střechou“ v jedné administraci a nemusíte se přihlašovat na 5 různých samostatných účtů. Další výhodou je, že výplatní minimum u Dognet.cz je 2 500 Kč. Stačí tedy, když na každé vaší stránce dosáhnete zisku 500 Kč a vydělané peníze si můžete okamžitě poslat na svůj bankovní účet.

 

Přehled Affiliate sítí v České republice

Pokud si z níže uvedených affiliate sítí nebudete umět vybrat, doporučuji vám prohlédnout si i web stránky http://affiliateawards.cz/vyhodnoceni-rocniku-2016/. Affiliate Awards je anketa, která za pomoci hlasů partnerů jednotlivých sítí hodnotí jejich celoroční práci na česko-slovenském trhu. Najdete tam tedy spoustu zajímavých informací, např. která affiliate síť má nejvyšší provize, jaká má nejlákavější kampaně, která síť klade při propagaci nejméně překážek, která má nejlepší vzdělávací systém a mnoho dalšího. Nyní pojďme na ten seznam sítí.

 

VIVnetworks.com

 
images (10).jpg

Začneme jednou z největších affiliate sítí v České republice, tou je právě VIVnetworks.com (CJ.com). Tato síť obsadila ve výše zmíněné anketě Affiliate Awards 2016 sice až celkové páté místo, ale podle mě patří rozhodně k tomu nejlepšímu co česko-slovenský trh nabízí. V jejich databázi je momentálně přes 290 kampaní. Na své si přijdou i naši východní sousedé, protože VIVnetworks nabízí ve svém širokém sortimentu kampaní i 90 slovenských.

K propagaci jsou dostupné všechna možná témata. Najdete tam kampaně z oblasti auto-moto, cestování, dům a zahrada, elektro, stravování, wellnes pobyty a další témata. Takže pokud vlastníte nějaký web, blog, facebookovou skupinu, diskusní fórum, online magazín nebo Youtube kanál, můžete se zapojit a začít vydělávat.

 

V systému je momentálně více než 6000 publisherů, resp. partnerů sítě, z více než osmi zemí. Kromě Česka jsou to Slovensko, Polsko, Rumunsko, Anglie, Ukrajina, Bulharsko či Maďarsko.

Affiliate síť VIVnetworks.com pořádá i nejrůznější konference, na kterých se dozvíte zajímavé novinky ze světa affiliate marketingu. 

Určitě vás bude zajímat, kdy dostanete své peníze. Ty jsou na bankovní účty odesílány vždy dvacátý den v měsíci. Na to, abyste mohli požádat o vyplacení svých peněz, potřebujete vydělat alespoň 700 Kč (25 eur), nebo 1 650 Kč (60 eur) v případě zaslání peněz šekem. Peníze posílají, mohu potvrdit.

Pár zajímavých čísel – jen v roce 2016 bylo prostřednictvím VIVnetworks zrealizováno 1 milion objednávek v celkové hodnotě 1,5 miliardy Kč. Z této částky získali affiliate partneři přes 100 milionů Kč. To jsou již docela slušná čísla.

​Dognet.cz

 
stahování (5).jpg

​Suverénně nejlepší affiliate sítí na česko-slovenském trhu, alespoň podle několikrát zmíněné ankety Affiliate Awards 2016, je Dognet. Z celkového počtu 3000 affiliate partnerů, kteří se zapojili do ankety, dostal Dognet téměř 2000 hlasů.

 

Pro své publishery má Dognet připravených téměř 400 kampaní, což je ze všech nejvíce, ovšem z toho je jen 130 českých. Propagovat můžete kampaně ze 6 hlavních kategorii – bydlení, finance, móda a krása, zdraví a výživa, sport či elektro. Dognet se zaměřuje také na maďarský, slovenský, rumunský, anglický či polský trh.

Aby co nejvíce usnadnili vstup, resp. výstup (výplatu), ze své affiliate sítě, mají řešení pro plátce, ale i neplatiče DPH. Díky tomu mohou peníze vydělávat skutečně všichni. Jejich propracované kampaně vás k tomu doslova svádějí! 

 

Abyste se dozvěděli něco více o affiliate programech, jak v nich, lidově řečeno, chodit a co všechno zahrnují, můžete si přečíst knihu (také v elektronické formě), kterou Dognet.cz vydal, případně absolvovat jejich online kurz. Vše je samozřejmě zdarma. Tato affiliate síť občas organizuje také různé akce – Hotdognet, takže pokud preferujete offline vzdělávání, máte možnost zúčastnit se i jich.

 

Dále má Dognet nové nástroje pro usnadnění práce publisherů: AITA (automatický inteligentní doplňovač hypertextových odkazů za klíčová slova) a BANEA (dynamicky banner).

 

Žádost o to, aby vám byly vyplaceny peníze, podáte jednoduše přes svůj administrační účet přímo na Dognet.cz. Zde najdete jednoduchý návod, jak o peníze požádat. Avšak minimální částka pro vyplacení je 2500 Kč (100 €). Menší částky bohužel Dognet není schopen vyplatit. Pokud ale budete dostatečně aktivní, 2 500 Kč není skutečně žádný problém. S touto sítí mám dobré zkušenosti, o své vydělané peníze se nemusíte bát.

 

Affiliateclub.cz

images (5).jpg

Další affiliate sítí je Affiliateclub.cz, která se rovněž řadí mezi ty největší a nejkvalitnější v ČR. Tato provizní síť je na trhu již od roku 2008, takže své kvalitní služby zákazníkům nabízí již přes 10 let.

Kromě několika důležitých affiliate partnerů, díky kterým je dlouhé roky mezi nejlepšími českými affiliate sítěmi, nabízí Affiliateclub.cz svým uživatelům i ty nejlepší současné technologie, které můžete v oboru affiliate marketingu potkat.

 

Podle ankety Affiliate Awards získala tato síť celkově druhé místo. Se svými klienty a partnery se snaží udržovat nadstandardní vztahy, což dokazuje i druhé místo týkající se otázky „Jaká affiliate síť má nejpřínosnějšího affiliate managera/managerku?“ Kromě zmíněného má tato síť podle hlasujících i jeden z nejlepších vzdělávacích systémů a také nejrychleji vyplácí.

 

Registrovat se můžete zcela zdarma (stejně jako i u ostatních provizních sítí). Na výběr pak budete mít z několika desítek kampaní z oblastí zdraví, děti, sport, móda, potraviny, nábytek (momentálně 130 kampaní) a další, kterých se budete moci zúčastnit, a pomocí kterých budete moci slušně vydělávat. Tato společnost taky spolehlivě vyplácí.

eSpoluprace.cz

 
images (11).jpg

Už 10 let máme v Čechách možnost zapojit se i do projektu eSpoluprace.cz. V affiliate a lead generation marketingu se určitě vyplatí tuto síť nepřehlédnout. Díky svým inzerentům, které za dobu fungování na trhu získali, si eSpolupráce může dovolit slíbit skutečně nadstandardní provize, které byste v jiných sítích hledali jen těžko.

 

Pokud hledáte síť zaměřenou především na propagaci online her, vězte, že eSpolupráce bude pro vás tou nejlepší volbou. V systému je momentálně 112 kampaní, z toho téměř čtvrtinu tvoří právě online hry. Kromě zmíněných online her máte na výběr i z dalších oblastí, jako jsou půjčky, seznamky, zdraví a výživa a jiná témata.

 

Pokud vás affiliate marketing zajímá a neradi byste propásli důležité novinky a zajímavé tipy, můžete se zúčastnit eAcademy. Zcela zdarma se tak můžete v oboru affliate zdokonalit a být ještě úspěšnější.

Affilnet.cz

 
stahování (8).jpg

U většiny affliate sítí jsme zvyklí na kampaně, které nejsou nijak úzce zaměřené a nejsou ničím speciální. Proto je vždy zajímavé, když se objeví síť, která mezi ostatními vyniká a nabízí svým partnerům něco, co nikde jinde nedostanou. Na co že to by vás mohl Affilnet.cz dostat?

Zatímco jiné, v tomto článku zmíněné, sítě se zaměřují na propagaci všech možných témat, Affilnet.czsvým partnerům nabízí možnost propagovat pouze tato tři témata – finance, online hry a seznamky.Tato affiliate síť vám celkově nabídne několik desítek kampaní, momentálně 83, přičemž téměř polovinu tvoří zmíněné online hry, druhou polovinu pak seznamky a půjčky. Pokud tedy hledáte nějaké zajímavé partnerské programy z těchto oblastí, bude pro vás Affilnet.cz určitě tou správnou volbou. Je to největší provizní síť na online hry a seznamky.

 

Celkově je na teto síti registrovaných přes 1 200 partnerů, což je rozhodně slušné číslo. Lákavá je také výška výplatního minima. Na to, abyste mohli požádat o vyplacení svých peněz, potřebujete na svém účtu nasbírat minimálně 500 Kč (20 €).

eHub.cz

 
media-portfolio-vyvoj-screens-ehub01-370

Další affiliate síť, která na českém trhu funguje již pár let, je eHub.cz. Svým inzerentům pomáhá s efektivnějšími prodeji, partneři eHubu si zase mohou, díky solidním provizím, slušně vydělat.

A co všechno vám tato affiliate síť vlastně nabízí? Momentálně je na eHub aktivních více než 95 kampaní, přičemž vybírat můžete z následujících oblastí: hry a zábava, slevové portály, cestování a pobyty, kurzy a vzdělávání, výživa a zdraví, finance a půjčky, eshopy a automative.

Každý den si můžete v propacovaných statistikách kontrolovat, jak jste, nebo naopak nejste úspěšní. Ve chvíli, kdy budete spokojeni se svým dosavadním výdělkem, jednoduše požádáte o výplatu a je to. Před koncem měsíce vám peníze odletí na váš účet. Musíte ale nasbírat minimálně 500 Kč (20 eur).

Facelist.sk

 
stahování (6).png

Tato slovenská affiliate síť  je poměrně nová a zaměřuje se na stále oblíbenější zdravá jídla či výrobky. Díky nim a portálu Facelist.sk si můžete vydělávat pěkné peníze. Momentálně se v jejich katalogu nachází 17 kampaní, přičemž 12 z nich je vhodných i pro české publishery. Jejich komunita má již přes 1 000 affiliate partnerů.

A jak si můžete požádat o peníze, které jste vydělali? V první řadě je třeba, abyste vydělali alespoň 50 €. Pouze v případě dosažení této částky můžete požádat o její vyplacení. Žádost můžete podat přes administraci svého účtu přímo na webových stránkách Facelist.sk. Peníze pak dostanete zpravidla během následujících 30 dní.

Affiliateagency.cz

 
stahování (7).png

Nabízí kategorie - Móda, elektronika, kosmetika, jídlo, dům, zahrada a bydlení

Affilo.cz

 
stahování (8).png

Dámská a pánská móda - oblečení, kabelky, boty, spodní prádlo atd.

Affial.com

 
stahování (9).png

Zdraví, krása a podnikání

Eretail.cz

 
stahování (10).png

Všechny možná témata

Potenza.cz

 
stahování (11).png

Všechny možné témata

Totalmoney.sk

 
stahování (12).png

Finanční produkty - půjčky, hypotéky, úvěry, pojištění atd.

Provizni-system.cz

 

Různá témata

Hyperia.sk

 
stahování (13).png

Různé témata

Budu velmi rád, pokud doporučíte tyto stránky vašim známým a přátelům.

Chybí vám, zde něco o čem by jste rádi ještě věděli? Nebojte se mi napsat v kontaktu a já to rád zde uvedu. 

Doporučuji se připojit k mé facebookové skupině, kde můžete sdílet názory, přečíst si novinky, atd.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

 www.pracujicirodice.com - Web zaměřený na spojení lidí - co hledají a nabízí práci, brigádu, výpomoc, přivýdělek, potřebují informace, rady.