Domácí práce

Výhody a nevýhody práce z domu – pár rád, jak pracovat efektivně

 

Práce z domu, práce na dálku

Jak už vyplývá ze samotného názvu, nejde o práci vykonávanou na nějakém určeném místě – ve firmě, v kanceláři, jde o práci, kterou vykonáváte v pohodlí svého domova, případně na jakémkoliv místě mimo kanceláře (například z pláže). Tato práce může mít různé podoby. Může jít o práci vykonávanou na základě dohody (při mateřské dovolené, studentská brigáda či brigáda pro důchodce), práci vykonávanou na základě živnosti, ale klidně i o práci, ke které máte řádnou pracovní smlouvu a jste zaměstnancem. Ten, kdo má s tímto druhem práce určité zkušenosti, vám určitě potvrdí, že práce na dálku je v současnosti jedním z nejkomfortnějších benefitů, jaké vám může firma nabídnout.

 

V jakých oblastech můžeme pracovat také z domu?

S masivním nástupem moderních technologií do zaměstnání, ale také do běžných domácností, se vytvořilo mnoho pracovních pozic, které se dají vykonávat také z pohodlí domova. Možná vás to překvapí, ale těch možností je skutečně spoustu. Z domu pracují různí IT pracovníci, grafici, správcové webů / eshopů, redaktoři, copywriteři, ghostwriteři, tlumočníci a překladatelé, účetní, doučovatelé, pracovníci z oblasti on-line marketingu a podobně. Pracovních pozic, které se dají vykonávat na dálku, je čím dál tím víc, a vy si můžete najít právě tu svou oblast, které se chcete věnovat. Na této webové stránce popisuji mnohé z nich.

 

Pro koho je vhodná práce z domu?

Práce na doma je vhodná pro široké spektrum lidí. Mohou se jí věnovat maminky na mateřské dovolené, důchodci, studenti, ale také běžní lidé. Velmi často se setkávám také s nabídkami pro zdravotně postižené. Pro tento typ lidí je práce z domu asi nejlepším řešením. Ve většině případů však jde o kreativní práci (psaní článků, programování, grafika…).

Nato, abyste mohli pracovat z domu, byste měli mít také určité vnitřní nastavení. Ne každý si na tento typ práce dokáže rychle zvyknout. Ale jak se říká, kdo chce, ten si cestu najde.

 

Výhody práce na dálku

Home office má spoustu výhod. Mezi nejzákladnější a nejoblíbenější výhodu patří asi to, že svoji práci můžete klidně vykonávat z pohodlí svého domova. To znamená, že nemáte žádný pevný pracovní čas a nemusíte za prací pravidelně docházet.

Další velkou výhodou, kterou vám poskytuje práce z domu, je flexibilita. Práci můžete vykonávat kdykoliv během dne, podle toho jak si ji rozplánujete. Důležitá je jen jedna věc – dodržovat stanovené termíny. V případě neočekávaných situací (například když vám onemocní dítě) si nemusíte zařizovat volno ani OČR, ale klidně si můžete práci přesunout.

Mnoho lidí, kteří pracují z domu, si uvědomilo také to, že nemají tolik stresu jako při klasickém zaměstnání. Nemusíte ráno utíkat na autobus, nebo se rozčilovat v dopravní zácpě jen proto, abyste náhodou nepřišli o 5 minut později. Při práci na dálku vás nikdo nekontroluje kdy začnete pracovat a kdy skončíte. Hlavně ať je práce hotová včas. Zároveň se vyhýbáte konfliktu s kolegy.

Další důležitou věcí je úspora času na přesuny do a z práce. Když svou práci vykonáváte z domu, šetříte si takto čas, který potom můžete využít efektivněji. 

Za výhodu se považuje i to, že máte větší možnost soustředit se na pracovní výkon. Proč? Jednoduše proto, že při práci vás nevyrušuje žádný kolega, ani kolegyně a podobně.

 

Práce z domu je výhodná také z pohledu zaměstnavatele. Díky tomuto typu zaměstnávání může eliminovat svoje náklady na minimum. Zajímá vás jak? V první řadě zaměstnavatel šetří na nákladech spojených s pronájmem a provozováním firemních prostor. Také nemusí nakupovat drahé vybavení do kanceláří, nemusí přispívat na stravu zaměstnanců a podobně.

 

Nevýhody práce z domu

 

Tak jako vše, také práce na doma má své nevýhody, i když podle mého názoru výhod je o mnoho víc než nevýhod.

Za možná největší nevýhodu se považuje absence sociálního kontaktu s kolegy. Při své práci totiž nepřicházíte do dennodenního kontaktu s jinými lidmi. Taktéž někdy chybí zpětná vazba, resp. pochvala od nadřízených.

Další nevýhodou může být, ale zároveň nemusí, odsouvání pracovních úkolů nebo ztráta pracovních návyků. Avšak tady musím dodat, že tyto možnosti záleží jen na osobnosti daného člověka. U někoho se můžu projevit, u jiného zase ne. Vše závisí na tom, zda umíte pracovat efektivně, nebo ne.

 

Ani práce z domu tedy nemusí být pro každého. Má i nevýhody, které pociťuji i já. I tak je to ale podle mě ten nejlepší benefit, jaký může firma svému zaměstnanci poskytnout.

 

Jak pracovat z domu efektivně?

Při práci na dálku je důležité, abyste pracovali efektivně. Díky tomu nebudete pracovat mnoho a svoje zisky můžete dostat na maximum. Aby se tak stalo, přináším vám pár vlastních zkušeností a postřehů.

 

Čas a jeho využití

Nejdůležitější je správně si rozvrhnout pracovní čas a dodržovat ho. Pokud si čas od času nějaký termín posunete, nic katastrofálního se nestane, ale nemůže se to stát pravidlem. Pokud si špatně rozdělíte čas, nebudete svou práci stíhat, čili nebudete stíhat plnit termíny odevzdání, což se určitě odrazí na vašem výdělku. 

Ideální je stanovit si např. týdenní pracovní plán, t.j. určit si přesné časy, kdy se budete věnovat práci, a dodržovat ho. Samozřejmě, v případě potřeby si ho můžete upravit, ale pamatujte, že vynechaný čas musíte nahradit.

 

Pracovní prostředí

Pokud pracujete doma, je důležité abyste si našli svůj vlastní pracovní koutek. Mělo by to být místo, kde budete vykonávat svou práci a kde vás nikdo a nic nebude rušit. Podle názorů odborníků by to mělo být místo někde mimo ložnici. Ideální je nějaké tiché a hlavně pohodlné místo.

 

Dělejte si přestávky

Někdy se stává, že člověk pracuje od rána do večera a v podstatě nic neudělá. Nemáte ty správné myšlenky, vaše kreativní duše jako by se ztratila. Proto, aby takové situace nenastaly, udělejte si přestávku hned jak vidíte, že jste myšlenkami jinde, nebo vám to jednoduše už „nepálí“. Jděte se projít, uvařte si čaj, přečtěte si časopis. Jednoduše na chvilku vypněte od práce a potom, když se k ní vrátíte, uvidíte, že vám to půjde lépe.

 

Odměňte se

Když nemáte přímého nadřízeného, který vás pochválí za dobře vykonanou práci, udělejte si aspoň čas od času sami radost a odměňte se. Potěšte se nějakou maličkostí, při které pookřeje vaše duše a další práce vám půjde od ruky.

 

Hýbejte se

Práce z domu často představuje dlouhé sezení za počítačem a klepání do klávesnice nebo do myši. A právě proto je důležité, abyste se věnovali také nějakému sportu nebo se aspoň párkrát za den protáhněte a projděte se. Uvidíte, že se hned budete cítit lépe.

 

Udělejte si kalendář

Velmi dobrým pomocníkem při plánovaní a při dodržování termínů vám bude také kalendář, do kterého si budete značit všechny termíny a případné změny. Mějte ho vždy na pracovním stole tak, aby byl na očích a aby se nestalo, že na něco zapomenete.

 

Zapisujte si myšlenky a nápady

Práci z domu se věnují ve většině případů kreativní lidé. Pokud je vaše práce skutečně tvořivá, měli byste mít u sebe vždy malý zápisník a tužku, ať si můžete zaznamenávat všechny zajímavé myšlenky a nápady. Nikdy nevíte, kdy přijde ta správná myšlenka, a než doběhnete k počítači, můžete ji ztratit. Proto moje rada zní – vše si zapisujte!

 

Portály mikropráce a mikroslužeb v České republice

Nabídnout své služby můžete v téměř jakékoliv oblasti, ať už je to samotné zpracování nějakého úkolu nebo předávání svých zkušeností. Mikroslužbami si můžete jednoduše přivydělat pokud si rozumíte s počítačem (grafici mohou na zakázku tvořit malá loga nebo jiné designy, exceloví mágové zase zpeněží své kouzlení s tabulkami, vývojáři mohou nabídnout své zkušenosti s kódováním aj.), rádi píšete a můžete být nápomocní jako copywriteři nebo vynikáte v nějakém jiném oboru (třeba v cizích jazycích nebo hře na hudební nástroj) a můžete učit další lidi.

Protože internet je neuvěřitelné místo, na své si mohou přijít i ti, kteří nic moc neumí, ale mají smysl pro humor a jsou ochotní třeba nabídnout své tělo jako reklamní plochu.  

 

Stránky si z vaší odměny berou provize, někde je to více, někde méně, proto je dobré si výši provizi zjistit předem a podle toho si nacenit svou práci. Většinou se jedná o pár procent z celkové vydělané částky, jindy se jedná o paušální poplatek.

 

Stovkomat.cz

 

Mezi top portály zprostředkovávající mikropráce a služby můžeme zařadit právě Stovkomat.cz. Jedná se o profesionálně zpracovaný i spravovaný web. Stovkomat.cz funguje na trhu mikroprací už několik let, měsíčně vyplácí statisíce na odměnách a obsahuje velké množství kategorií, do kterých můžete svou práci zařadit.

Výhodou portálu je, že u jednotlivých inzerátů je uvedený podrobný popis, cena za službu a také hodnocení od kupujících. Takto dokáží kupující ohodnotit osobu, která nabízí služby, a zároveň může daná osoba získat své první reference. Tento bod je velmi důležitý, protože jen díky dobrým referencím bude poptávka po vašich službách stoupat. Pokud si někdo klikne na váš inzerát, automaticky se mu zobrazí i další vaše inzeráty.

 

Tato stránka je zpropagovaná také na sociální síti Facebook, což s sebou přináší další výhody. Díky tomu se dostává do povědomí široké veřejnosti. Pokud si chcete prohlédnout základní informace a zjistit, co a jak na této stránce funguje, potom navštivte Stovkomat.cz akademii, kde najdete odpovědi na všechny své otázky.

 

Jaudelam.cz

Jaudelam.cz je českou verzí slovenské stránky jaspravim.sk. O tomto portálu je všeobecně známo, že je jedním z nejvyhledávanějších portálů mikropráce na Slovensku, a to stejné platí i v Čechách. I Jaudelam.cz je veskrze profesionální web, který vám pomůže vydělávat si tím, v čem jste dobří a co vás hlavně baví. Krok po kroku vás stránky provedou registrací i samotným zprostředkováním prodeje.

Na stránkách si můžete stáhnout i oficiální e-book o tom, jak to funguje a pak už vám nic nebrání vybrat si svůj obor, ve kterém začnete sbírat objednávky.

Kategorií je zase bezpočet, takže si k penězům může dopomoci specialista na marketingové analýzy stejně tak jako učitel na kytaru nebo nutriční poradce.

 

Proveduto.cz

Proveduto.cz je další z portálů na výměnu mikroprací, vypadá vizuálně velmi podobně jako dva výše popsané a funguje úplně stejně. Vy nabídnete své služby z různých oborů, někdo jiný si je objedná a pokud svou práci odvedete dobře, jste zase o pár korun bohatější. Díky spokojeným zákazníkůmmůžete snadno získat dostatek kladných referencí, vybudovat si tak dobré jméno a dostat speciální označení Proveduto Master nebo Proveduto Expert. A dodávat, že s dostatečně silným hodnocením vám také poroste poptávka po vašich službách, je asi zbytečné.

 

Stomanie.cz

Do výčtu portálů s mikroslužbami můžeme zařadit i stránku Stomanie.cz. Už z názvu si můžeme vydedukovat, že tady se vše měří ve stovkách. Stokoruna je pevně daná cena za jakoukoliv práci, kterou nabídnete nebo poptáváte. Zda je tato odměna pro vás adekvátní nebo ne, nechám jen na vašem zvážení, nicméně musím dodat, že tento web má pravděpodobně to nejlepší už za sebou. Poslední aktivita na podpůrných sociálních sítích byla naposledy před více než pěti lety, takže web Stomanie zřejmě brzy skončí v propadlišti internetových dějin.

 
 

Damstovku.cz

Stokoruny hrají hlavní roli i na portálu Damstovku.cz. Na rozdíl od Stomanie je ale princip v tom, že stovek můžete nabízet kolik chcete, jen to musí být zaokrouhlená cena, tedy dvě stovky, pět stovek nebo devět stovek.

Damstovku se od ostatních stránek liší i v tom, že zde můžete kromě mikroslužeb poptávat i předměty. A tak vedle sebe najdete třeba poptávka na výrobu loga firmy a inzerát na koupi promítačky.

I tento web už pravděpodobně víceméně zemřel, na hlavní stránce najdete roky staré inzeráty a nové v podstatě nepřibývají.

Mikroprace.cz

Tento portál je trošku z jiného soudku. Neposkytuje zprostředkování práce pro takové oblasti, na jaké jsme na stránkách tohoto typu zvyklí, ale spíše se věnuje manuální práci, tedy tomu, co běžně nabízejí třeba hodinoví manželé nebo paní na úklid.  Pokud hledáte někoho na udělání sádrokartonové přizdívky nebo vás baví umývání oken a rádi si tím přivyděláte, web Mikroprace.cz vám může pomoci. Podle aktuálních inzerátů není zřejmě nejnavštěvovanější, ale zkusit to určitě můžete.

 

Nejpomocnik.cz

Výdělek za aktivní, manuální výpomoc můžete hledat i na stránce nejpomocnik.cz. Po zaregistrování se a následném pohovoru s administrátory webu se můžete stát Nejpomocníkem. Z poptávky po nejrůznějších úkolech si pak sami vybíráte to, co jste schopní nebo ochotní splnit. Může to být drobná výpomoc v domácnosti nebo naopak generální úklid celého domu, administrativní práce se zadáváním dat nebo papírováním či obyčejný nákup čerstvé zeleniny. Odměny se pohybují od pár stovek do tisíců, což na přivýdělek není vůbec špatné.

 

Seznam anglických (zahraničních) portálů mikropráce

 

Žijeme v době internetové. Na celosvětové síti lze získat nejenom spoustu informací, ale také přivýdělek. Oblíbeným kouzlem dnešní doby jsou takzvané mikropráce (mikroslužby), za něž si lze přijít na slušné finance. Pokud už je vám české prostředí poněkud malé, rozumíte angličtině a máte chuť zkusit štěstí i mimo hranice Česka, přináším přehled těch nejznámějších zahraničních (anglických) webů, na kterých si můžete vydělat zajímavé peníze.

 

Zprostředkování něco stojí, ale jinak to snad ani nejde

Princip spočívá v tom, že na specializovaný portál umístíte svůj inzerát, ve kterém takovou službu nabízíte. Může se jednat v podstatě o cokoliv, od jednoduchých činností, jako jsou malé grafické návrhy, až po složitější projekty. Pak už jen čekáte, až se vám ozve někdo, komu se líbí náplň i ocenění vámi nabízené práce, a můžete se do toho pustit.

 

Samozřejmě, nic není zadarmo. Portál jakožto zprostředkovatel si z každé vykonané zakázky bere provizi v řádu procent. Určitě není na škodu zjistit si výši provize předem a cenu si nastavit s ohledem na to, aby se vám práce stále vyplatila.

 

Seznam anglických stránek poskytující mikropráce a mikroslužby

Na každém portálu, ať už českém či zahraničním, se nachází kvalitnější i méně kvalitní poskytovatelé služeb. Popravdě, nikdo asi nemůže čekat zázraky od grafického návrhu za cenu v řádu stokorun a podobných částek, zejména pro začátečníky a podnikatele na volné noze jsou ale mikropráce skvělou možností, jak se zviditelnit a dosáhnout na kýžené a potřebné reference na svoji práci.

Pochopitelně je jasné, že čím více portálů na mikropráce a mikroslužby prozkoumáte, tím víc zvýšíte šance na to, že vás někdo osloví s velmi zajímavou poptávkou. Vyloučena není ani dlouhodobější spolupráce.

 

Fiverr.com

Přivítá vás poměrně moderně řešená webová stránka, hned na úvod uvidíte osm základních kategorií, ze kterých lze vybírat. V nich poté vidíte další podkategorie, ve kterých lidé nabízejí svoje služby. Použitý je klasický dlaždicový styl, který znáte z mnoha eshopů. Výsledné nabídky lze řadit podledoporučovaných, nejvíce prodávaných a nejnovějších nabídek služeb. V levém sloupci je možné blíže specifikovat své požadavky.

Pokud tu chcete zkusit štěstí, vyplývá, že čím detailněji vyplníte svůj profil, tím víc zvýšíte svoje šance na to, že se vám povede uspět. Můžete si nastavit cenu od pěti až do deseti tisíc dolarů.

Vynikající věcí je také sekce Fiverr Pro, ve které je možné najít o něco kvalitnější služby za odpovídající ceny.

Registrace i inzerování na portálu Fiverr.com je zdarma, připravte se ale na to, že jedna z nejvyhledávanějších stránek na mikro práce a mikro služby v anglickém jazyce si vezme 20% provizi z každé vaší zakázky. Peníze obdržíte ihned po odevzdání práce.

 

Upwork.com

I stránka Upwork.com nabízí design podobný výše zmíněnému Fiverru. Hned pod úvodním sliderem je osm základních kategorií, které se následně řadí na dílčí podkategorie, kde je možné přesněji specifikovat, co hledáte.

Zajímavostí je provizní systém. Upwork si účtuje provize podle toho, jak vysokou zakázku s jednotlivým odběratelem uzavřete. Prvních 500 dolarů (ať už vám to zabere 20 různých úkolů či jeden velký) vás bude stát 20 procent z celkové ceny. Částky do deseti tisíc dolarů pro jednoho “zaměstnavatele” jsou zdaněny provizí 10 % a cokoliv nad tuto částku už je zatíženo jen pětiprocentní provizí.

Moderně založené uživatele jistě potěší mobilní aplikace, skrz kterou je možné komunikovat se zadavateli odkudkoliv na světě, kde máte přístup k internetu, a to včetně videohovorů.

Upwork.com chválím také za možnost nastavit si jak hodinovou, tak úkolovou sazbu. Je tedy na vás, co z toho zvolíte. Veškerá komunikace s klientem probíhá přímo přes portál, takže je vyloučeno, že byste nedostali zaplaceno. Výplata je možná jak klasickým bankovním převodem, tak například do elektronické peněženky PayPal.

 

Konker.io

Třetí portál, který zmíním, je pojat ještě trochu jinak. Samozřejmě i zde dostáváte peníze za provedené mikropráce, ale oproti předešlým zmíněným je ještě o něco vylepšený.

Nejenže můžete nabízet svoje vlastní mikroslužby, ale ještě si lze významně pomoci sdílejícím odkazem v profilu. Kdokoliv na něj klikne, stránka si jej prostřednictvím cookies zapamatuje. Poté dostanete 17,5 % provizi z každého uskutečněného obchodu, který daný člověk na KonKer.io provede. Provize za vaše vlastní práce jsou ale poměrně nízké. Z každé uskutečněné transakce odvedete KonKeru jen pět procent.

Pro svoje zákazníky zde můžete snadno vytvářet slevové kupony, věrnostní akce a další speciální nabídky. Ze zatím představených služeb pro mikropráce je Konker nejkomplexnější.

Úvodní stránka se liší tím, že zde namísto velkých kategorií najdete nejlépe prodávané služby daného týdne. Je velkou výzvou pokusit se sem dostat s vlastními službami.

 

Guru.com

Čtvrtá stránka, kterou v tomto výčtu představím, opět nabízí velice podobný design. Guru.com se chlubí více než třemi miliony uživatelů po celém světě a kromě klasických služeb, jako je psaní, programování nebo grafika, jsou tu pro zajímavost k dispozici třeba i právní služby.

Pokud zde prezentujete svoje služby, můžete si vybrat hned čtyři způsoby, jak nechat ohodnotit svou práci. Jednou z možností je klasická hodinová mzda, doprovázená mzdou úkolovou. Další zajímavou možností je postupné proplácení dohodnuté částky v závislosti na tom, kolik už máte hotovo. Sami si můžete stanovit milníky, po jejichž dokončení dojde k uvolnění další části z celkové částky. Poslední možností, která je vhodná pro dlouhodobou spolupráci, je opakovaná výplata. Zde je možné vybrat týdenní, měsíční nebo čtvrtletní výplatu.

Na Guru existuje vícero druhů členství. To základní je zdarma a platíte při jeho používání 8,95 % provizi z každé platby, kterou za práci obdržíte.

 

Fivesquid.com

Tato stránka má původ ve Velké Británii, proto se tu všechny částky za práce uvádějí v britských librách. To jen pro úvod, abyste nebyli překvapeni, že se setkáte s jinou jednotkou než s obvyklým dolarem či eurem. Britská libra je ale rozhodně natolik mezinárodní měna, že žádné velké překvapení nenastane. Minimální částka, za kterou lze prodávat svoje služby, je pět liber.

Kategorie se na stránce vyhledávají docela složitě. Málo koho by asi napadlo, že jejich detailnější výpis je k dispozici kliknutím na tlačítko vedle políčka Search v záhlaví stránky. I zde je k dispozici osm základních kategorií.

Provize se tu odvíjí od částky, kterou si účtujete za provedení dané práce. Základní poplatky za běžné práce menšího rozsahu jsou účtovány takto:

Výdělek 5 až 15 liber: 20 % provize

Výdělek 20 až 45 liber: 15 % provize

Výdělek 50 a více liber: 10 % provize

Pozor si dávejte na případné pozdní dodání objednávky. Pokud o něm včas neinformujete zadavatele, může být váš účet trvale zablokován a objednávka zrušena. Výplata je možná pouze prostřednictvím účtu k elektronické peněžence PayPal.

 

Damongo.com

Ani stránka Damongo.com vás ničím zvláštním nepřekvapí. Na úvodní stránce najdete velké pole pro vyhledávání, základních osm kategorií a pod nimi jsou zobrazeny nejnověji vystavené nabídky ostatních mikropracovníků. Určitě potěší, že všechny kategorie jsou dostupné také na velké liště v záhlaví.

Velkou výhodou je zde například to, že můžete reagovat na poptávky zadavatelů. Nemusíte tedy jen a pouze čekat, než se někdo konečně ozve vám. Pokud si na výzvu v zadání troufáte, můžete poslat konkrétní nabídku a pokusit se uspokojit požadavky zadavatele. Nevýhodou ale je, že takových přímých poptávek zde najdete pomálu, nezřídka už jsou starší než týden a tudíž nemusí být úplně aktuální.

Nevýhodou pak je, že na informace ohledně provizí nenarazíte nikde, kam byste normálně zavítali. Musíte si pro ně zajít přímo do obchodních podmínek (které byste ve vlastním zájmu číst měli, ale ruku na srdce, kdo to dělá?). Zde zjistíte, že Damongo si účtuje hned 15 % z každé zprostředkované objednávky a další procenta vám navíc srazí poplatek pro PayPal.

 

Gigbuys.com

Portál Gigbuys.com je založen na podobné šabloně, jako výše zmíněné Damongo. Na první stránce vidíte velký vyhledávač a v záhlaví také přehled všech kategorií, ve kterých se tu lze uplatnit.

Stránce ale musím vytknout jedno obrovské mínus. Před registrací tu není nikde k nalezení výše provize, a to dokonce ani v obchodních podmínkách, které jsou psány maličkým písmem. Píše se tu jen tolik, že v případě, že prodáte službu, jste povinni zaplatit GigBuys příslušnou provizi, je-li stanovena. Dále se tu píše, že tato provize se automaticky strhne z vašeho účtu a že na vašich bedrech leží také poplatek pro PayPal nebo Payza, na které jsou prováděny výplaty.

 

Studio Envato

Řeknu vám to na rovinu. Pokud můžete, tomuhle portálu pro zprostředkování mikropráce se raději vyhněte. První věcí je, že v porovnání s ostatními stránkami působí tato značně jednoduše. Nic proti tomu, v jednoduchosti je sice síla, ale na úvodní stránce se toho moc nedozvíte a celá stránka vypadá spíše jako školní projekt návštěvníků kurzu programování pro začátečníky krátce po první lekci.

Problémem číslo 2 je výše provize, kterou si Envato shrábne za vaši práci. Podržte se, je to celých 30 %! Tato částka je v dnešní době a v porovnání s ostatními portály skutečně dosti přemrštěná. Pokud by to bylo spojeno s nějakými službami či servisem navíc, dalo by se to chápat a prominout, zde však nedostanete z výše zmíněného zhola nic.

 

Gigbucks.com

Pozor, nespleťte si GigBucks s výše popisovaným portálem GigBuys. Zní to sice samozřejmě celkem dost podobně, ale ve finále jde o něco ještě horšího. Věcí první je, že celá stránka vypadá na dnešní poměry opravdu slušně řečeno nehezky. Silně připomíná design, který letěl někdy před deseti lety na nejmenovaném českém blogovacím serveru.

Kategorií je tu tolik, že je to až nepřehledné a kvůli tomu se na stránce snadno ztratíte nejen vy, ale i potenciální zadavatel práce. A pokud sem už zabloudí, nepřehlednost ho patrně expresně navede směrem k šipce zpět. Vaše šance získat zde zajímavou zakázku se tak povážlivě blíží k nule.

No a pokud už se to povede, zaplatíte za to vše velmi mastnou provizi. Gigbucks.com si účtuje 20 % z každé provedené transakce, přičemž je nutné všechny převody provádět na elektronické peněženky typu PayPal a podobně, které si strhnou ještě další poplatky.

 

Zeerk.com

Portál Zeerk.com vychází mezi ostatními jako jedna z nejlepších možných variant. Cenu za svou práci si zde můžete nastavit v rozmezí 3 až 200 amerických dolarů, tedy od necelé stovky až po něco kolem čtyř tisíc korun českých.

Výhodou je poměrně nízká provize v porovnání s ostatními portály. Zeerk.com si účtuje pouhých 10 % z každého uskutečněného obchodu, což je v porovnání s jinými zmíněnými, kde zaplatíte klidně trojnásobek, férová nabídka.

Mezi odevzdáním a proplacením práce navíc nevzniká žádná větší časová prodleva. Zeerk proklamuje, že práci, kterou jste vykonali dnes, dostanete dnes také zaplacenou. Pro platbu slouží obligátní elektronická peněženka PayPal, případně obdobné systémy Payza nebo Payoneer. Jediným omezením je, že musíte mít vyděláno minimálně 4 dolary, aby mohlo dojít k výplatě.

Zákazníci vás samozřejmě mohou hodnotit. Čím lepší reference si vysloužíte, tím větší pravděpodobnost je, že se vám podaří získat zajímavější zakázku.

 

TaskRabbit.com

Tato stránka je z poněkud jiného soudku, i když princip je samozřejmě velmi podobný. Bude se vám hodit, pokud žijete v zahraničí, konkrétně v USA, protože se zde inzerují fyzické práce, zejména v domácnosti. TaskRabbit je tedy jakousi obdobou služeb hodinového manžela.

Funguje to tak, že si v systému vyberete z nabízených zakázek. Klient například potřebuje pomoct s montáží a zapojením televize. Oslovíte ho se svou cenovou nabídkou, dohodnete si podrobnosti a jakmile je úkol dokončen, obdržíte platbu. Elektronicky, jak jinak.

Každý zájemce o nabízení služeb na tomto portálu je ze strany Taskrabbit.com prověřován, aby se k odběratelům dostali jen kvalitní a spolehliví lidé. Služba je dostupná ve zhruba čtyřech desítkách větších amerických měst.

 

Jobboy

Tato stránka se od ostatních mírně liší tím, že slouží především marketingovým účelům. Nenajdete tu tedy práci jako takovou, ale spíš dílčí jednorázové úkoly ohodnocené několika málo korunami. Velké výdělky tu nečekejte, pohybují se většinou v řádu centů (na mysli mám samozřejmě americký dolar).

Jedná se o jednoduché úkoly typu: podívejte se na video, stáhněte textový soubor nebo nainstalujte si do telefonu nějakou aplikaci. Samozřejmě musíte splnění úkolu vždy nějak dokázat, obvykle screenshotem, který to prokazuje.

 

Zde musím zdůraznit, abyste si dávali pozor a dobře zvážili, jestli vám to za těch pár korun opravdu stojí. I když by zadavatelé měli procházet ověřením, neznamená to, že nemůže dojít k úniku nevhodného obsahu, například virů.

 

Další věcí je, že výplata je možná až od deseti dolarů. Protože je ale “práce” průměrně ohodnocena dvaceti centy za jeden splněný úkol, budete se na takovou částku dostávat poměrně dlouho.

 

ClickWorker.com

Portál Clickworker je zaměřen hlavně na marketingové služby a vyhledávají ho lidé vlastnící e-shopy nebo jiné stránky. Pokud je tedy vaší silnou stránkou psaní, SEO, zařazování produktů do kategorií a podobně, jste na správném místě.

Clickworker.com se chlubí tím, že spolupracuje s velkými firmami typu T-mobile nebo Honda. Je tu tedy mnohem větší šance dostat se k zajímavější zakázce či dlouhodobému projektu, který se bude skvěle vyjímat jako reference.

Stránka samotná zmiňuje omezení co se týče regionu. Je nutné, aby v zemi registrace byla dostupná SEPA platba nebo alespoň PayPal. Česká republika je v tomto ohledu krytá, takže se můžete bez obav registrovat.

Pamatovat musíte na to, že výdělky skrz portál Clickworker podléhají zdanění podle zákonů země, ve které se registrujete. Zdaňovací povinnost leží na vás. Před použitím tedy doporučuji nastudovat příslušnou legislativu, abyste se nedostali do křížku se zákonem.

 

Budu velmi rád, pokud doporučíte tyto stránky vašim známým a přátelům.

Chybí vám, zde něco o čem by jste rádi ještě věděli? Nebojte se mi napsat v kontaktu a já to rád zde uvedu. 

Doporučuji se připojit k mé facebookové skupině, kde můžete sdílet názory, přečíst si novinky, atd.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

 www.pracujicirodice.com - Web zaměřený na spojení lidí - co hledají a nabízí práci, brigádu, výpomoc, přivýdělek, potřebují informace, rady.